Abdixhiku: 25 mijë familje kosovare kanë mbetur pa të hyrat e tyre

Mosekzekutimi i pagave për mësimdhënësit ka nxitur reagimin e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i cili e ka quajtur Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, si propagandues. Mes tjerash, ai ka akuzuar Qeverinë Kurti II se 25 mijë familje i ka lënë pa të hyra mujore

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku

 

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka treguar se çfarë rrëfimesh kishte dëgjuar nga qytetarët gjatë vizitës së tij në qytetin e Prizrenit.

Sipas Abdixhikut, jeta e qytetarëve është bërë e vështirë dhe e papërballueshme, pasi Qeveria Kurti II nuk po merret me problemet e tyre, por është duke angazhuar me propagandë e arsyetime.

“Sot, 25 mijë familje kosovare kanë mbetur pa të hyrat e tyre. Qeveria e vendit ka vendosur hakmarrjen e dënimin si formë të nënshtrimit”.

“Mungesa e ndjeshmërisë ndaj njerëzve të këtij vendi, në kohë të krizës më të madhe të dekadës së fundit, është nivel i ri i ulët i qeverisjes”.

Më tej, ai ka treguar nevojat e qytetarëve të Kosovës.

“Shoqëria kosovare ka nevojë për unitet para përçarjes, ka nevojë për zhvillim para mbylljes për solidaritet para braktisjes. Mbi të gjitha, Kosova ka nevojë për shpresë para zymtësisë e frikësimit”, ka përfunduar i pari i LDK-së, Abdixhiku.

Ky reagim i tij ka ardhur për shkak se Qeveria e Kosovës nuk i ka ekzekutuar paga për mësimdhënësit, të cilët kishin qenë në grevë nga 25 gushit deri më 3 tetor të vitit 2022.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika