Abdixhiku: Mashtrim dhe humbje e një mundësie historike, ky është epilogu i Kurtit si kryeministër në dialog

Kryetari Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se kushtet e Kurtit për dialogun u zhbënë, dhe kjo Kosovës i ka kushtuar shumë

Lumir Abdixhiku, Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Kryetari Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka reaguar pas dakordimit ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiqit, për zbatimin e planit evropian.

“Mashtrim dhe humbje e një mundësie historike, ky është epilogu i Kurtit si kryeministër në dialog”.

Më tej, kreu i LDK-së ka thënë se kushtet e Kurtit për dialogun u zhbënë, dhe kjo Kosovës i ka kushtuar shumë.

“Një kauzë politike e rremë që Kosovës i kushtoi tmerrësisht shumë përfundoi sonte. Kushtet e vëna, fjalimet e thëna, qëndrimet e dhëna, thjesht u zhbënë”, ka theksuar ai.

“Përveç saj, një marrëveshje pa njohje, jo finale dhe me asociacion plus në të, është çfarë Kurti i solli Kosovës sot. Kjo gjendje e re e shndërruar si detyrim integrues për vendin tonë, është e pariparueshme më”, ka përfunduar Abdixhiku.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika