Abrashi: KFOR-i kërkoi pak kohë për heqje barrikadash, ndërkaq sot kur u bënë 14 ditë thotë të zgjidhet kjo çështje me dialog

KFOR-i nuk iu qëndron fjalëve të tij për t’i larguar barrikadat me forcë por ai kërkon që këto të largohen nëpërmjet dialogut

Artan Abrashi, LVV

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka reaguar në rrjetin e tij social Facebook, ku i ka shprehur pakënaqësitë e tij ndaj misionit të KFOR-it, ku ka thënë  se këta të fundit kanë kërkuar pak kohë për t’i zhbllokuar rrugët në katër komunat veriore të cilat janë bllokuar nga bandat kriminale me uërdhët të presidenti të Serbisë, Aleksandar Vuçiq-it.

“KFOR-i kërkoi pak kohë për heqje barrikadash, ndërkaq sot kur u bënë 14 ditë thotë të zgjidhet kjo çështje me dialog. Si ndodhi kjo që nga pak kohë për heqje të barrikadave të kalojmë te negocimi me krimin dhe bandat kriminale e të armatosura”, ka deklaruar Abrashi.

Sipas tij, ndryshimi i qëndrimit nga misioni i KFOR-it për të, është i papranueshëm.

“Kjo është vërtetë e papranueshme. KFOR-i të përmbush misionin e tij ose barrikadat i heq Policia e Kosovës ashtu siç ka shprehur gatishmërinë dhe ka kapacitetin. Rendi dhe ligji nuk mund të dialogojnë me bandat kriminale”, ka përfunduar Abrashi.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika