Adoleshenti spanjoll Gavi, golashënuesi më i ri i Kupës së Botës që nga Pele

Më i riu i Barcelonës u bë gjithashtu lojtari më i ri që u shfaq për Spanjën në një turne të madh ndërkombëtar, Kupën e Botës ose Kampionatin Evropian

Mesfushori spanjoll Gavi u bë golashënuesi i tretë më i ri në historinë e Kupës së Botës dhe më i riu që nga legjenda e Brazilit, Pele në 1958 me golin e tij në minutën e 74-të në një fitore 7-0 kundër Kosta Rikës, të mërkurën.

Kur ai doli në fushë për të filluar lojën, më i riu i Barcelonës u bë gjithashtu lojtari më i ri (18 vjeç, 110 ditë) që u shfaq për Spanjën në një turne të madh ndërkombëtar (Kupën e Botës ose Kampionatin Evropian).

“Nuk kam ëndërruar kurrë të jem këtu në këtë moshë,” tha Gavi përmes një përkthyesi. “Jam shumë i lumtur që jam këtu. Ky është vetëm një hap. Më duhet të vazhdoj”.

Pele ishte 17 vjeç e 249 ditë kur shënoi në finalen e Kupës së Botës 1958 të Brazilit kundër Suedisë. Ai mban rekordin për më të rinjtë që shënon në një Kupë Bote.

Manuel Rosas i Meksikës është golashënuesi i dytë më i ri, 18 vjeç e 93 ditë kur gjeti rrjetën në turneun inaugurues të vitit 1930, transmeton ESPN.

Spanja kryesoi 4-0 kur një vrapim me makinë nga Alejandro Balde depërtoi mbrojtjen e Kosta Rikës dhe pas largimit të pjesshëm të portierit Keylor Navas , Alvaro Morata gjeti Gavin dhe adoleshenti e goditi topin me pjesën e jashtme të këpucës së tij të djathtë dhe ajo u devijua nga shtylla e djathtë në atë që ishte një nga shfaqjet më mbresëlënëse të aftësisë në turne deri më tani.

“Ishte një lojë e mrekullueshme. Ne filluam nga minuta e parë për ta fituar këtë lojë dhe jam shumë i lumtur,” tha Gavi. “Tani jam duke pritur për tjetrin. Jam shumë i lumtur që fitova MVP, por sot të gjithë bëmë një lojë vërtet të mrekullueshme dhe jam shumë i lumtur për të gjithë ata.E di që jam më i riu në ekip dhe i respektoj të gjithë, por në fushë është ndryshe dhe unë nxjerr më të mirën. Jam krenar që jam në atë podium”.

Në vitin 2015, në moshën 11-vjeçare, ai nënshkroi për Barcelonën.

Ishte një fitore historikisht dominuese për Spanjën, e cila nuk lejoi asnjë goditje të vetme dhe regjistroi më së shumti pasime (1,043) dhe përqindjen më të lartë të posedimit (81.3) në një ndeshje të Kupës së Botës që nga të paktën viti 1966.

Shumë prej tyre u diktuan nga një mesfushë me dy adoleshentë, me shokun e skuadrës së Gavi në Barcelonë, Pedri, që nisi pranë tij përballë Sergio Busquets .

“Ne e kontrolluam ndeshjen gjatë gjithë kohës, që ishte objektivi ynë i parë”, tha trajneri i Spanjës, Luis Enrique. “Ne ishim të jashtëzakonshëm në zotërimin e topit, të jashtëzakonshëm në përfundimin tonë.Të 16 lojtarët ishin të shkëlqyer, por ne kemi ende hapësirë ​​për t’u përmirësuar”.

Fitorja e Spanjës ishte fitorja më e “lehtë” në një Kupë Bote që kur Portugalia mundi Korenë e Veriut 7-0 në 2010.

Spanja ka shënuar fitore ndaj Kosta Rikës me rezultat 7-0 në ndeshjen e parë në kuadër të grupit E të Kupës së Botës.

Spanja dhuron spektakël, shënon shtatë gola kundër Kosta Rikës

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika