AGK-ja dënon sjelljen e ministrit Sveçla ndaj gazetares Besarta Hoti

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, në një konferencë për media të premten e 15 prillit, i ka quajtur “budallallëqe” pyetjet e drejtuara nga gazetarja e portalit ”Periskop”, Besarta Hoti.

Gazetarja Hoti e ka pyetur ministrin për punësimin e motrës së tij, në Ministrinë e Bujqësisë, derisa ishte koha për pyetje të gazetarëve pas konferencës së thirrur nga MBP lidhur me sulmin e një nate më parë në Veri të Kosovës. Ndërsa ministri Sveçla i ka thënë, ”mos flisni budallallëqe sepse kemi të bëjmë me një akt terrorist ndaj Republikës së Kosovës dhe do të flasim vetëm për këtë’’.

Asosacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar pas kësaj konference, sepse konsideron se gazetarët janë të lirë të pyesin çdo lloj pyetje në interes publik, pavarësisht temës qendrore të konferencës.

AGK-ja e ka dënuar këtë sjellje të ministrit Sveçla, sepse sipas këtij të fundit, MPB-ja, sikurse edhe disa ministri të tjera të qeverisë, nuk kthejnë përgjigje shumicën e kohës në pyetjet e mediave.

Në mëngjesin e së premtes kanë mbajtur një konference të jashtëzakonshme, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla së bashku me Drejtorin e Policisë Samedin Mehmeti.

Përmes saj ata kanë bërë të ditur se veturat e Policisë së Kosovës të cilat po bartnin zyrtarë policorë për në pikat kufitare në veri të vendit, janë sulmuar me armë automatike dhe granatë dore.

Ky sulm, sipas Sveçlës, ishte sulm terrorist i orkestruar që kishte për shënjestër lëndimin e policëve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika