AGK-ja: Gjuha e pushtetit ndaj mediumeve paraqet rrezik direkt për sigurinë e tyre

Gjuha linçues e deputeti nga radhët e Lëvizjes vetëvendosje(VV), Sali Zyba, ndaj kryeredaktorit të televizionit T7, Arsim Lani dhe drejtorit të T7 dhe Gazeta Express, Leonard Kërquki, sipas AGK-së, paraqet rrezik direkt për sigurinë e tyre

ilustrimi

 

Agjencia e Gazetarëve të Kosovës (AKG), i ka dënuar linçimet e deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Sali Zyba, ndaj mediumit T7 dhe Gazetës Express.

“AGK-ja konsideron se një videomontazh e tillë e publikuar nga një deputet dhe e shpërndarë nga dhjetëra pjesëtarë të VV-së, është thirrje për linçim të dy gazetarëve dhe mediumeve në fjalë, dhe paraqet rrezik direkt për sigurinë e tyre”, thuhet komunikatën e AGK-së .

Sipas AGK-së, “Deputeti i partisë në pushtet, Vetëvendosje, Sali Zyba, ka publikuar të mërkurën e 5 tetorit në profilin e tij në Facebook, një videomontazh ku paraqet kryeredaktorin e televizionit T7, Arsim Lani dhe drejtorin e T7 dhe Gazeta Express, Leonard Kërquki, duke prezantuar emisione të ndara të vitit 2016 dhe 2022 me mbishkrimin ‘E njëjta luftë e UÇK-së, i njëjti medium'”.

Më tej, AGK-ja ka theksuar se kjo nuk është thirrja e parë që u drejtohet anëtarëve të  Vetëvendosjes, që të mos e përdorin fuqinë e tyre të pushtetit për t’i sulmuar mediat dhe gazetarët.

AGK-ja kanë përfunduar duke thënë se gazetarët duhet të jenë të lirë për ta kryer punë e tyre të papenguar, dhe “pa presionin e vazhdueshëm të këtij pushteti”.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika