AGK kërkon proces të ri për drejtor të RTK-së: Emërimi i Gërvallës, konflikt interesi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kërkuar proces të ri rekrutimi për zgjedhjen e drejtorit të televizionit të transmetuesit publik, RTK, pasi sipas tyre emërimi i Rilind Gërvallës në këtë pozitë është politik

Foto ilustrim

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se ka ndjekur me vëmendje të shtuar zhvillimet e fundit rreth transmetuesit publik në vend, RTK.

AGK-ja, ka konsideruar se emërimi i Rilind Gërvallës, si drejtor i kanaleve shqip në RTK, duke qenë mbështetës i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), përbën konflikt interesi dhe cenon rëndë pavarësinë e transmetuesit publik.

“Gërvalla ka demonstruar publikisht mbështetjen për partinë në pushtet dhe e ka promovuar atë aktivisht”, thuhet në komunikatën e AGK-së.

Sipas tyre, rekomandimi dhe emërimi i tij është në kundërshtim me praktikën e mirë që është krijuar gjatë përzgjedhjes së bordit të RTK-së, “proces ky që ishte lavdëruar ndërkombëtarisht, si transparent dhe profesional”.

Duke e konsideruar si konflikt interesi dhe cenim të pavarësisë së televizionit publik emërimin e Gërvalles si drejtor të RTK-së, AGK-ja ka kërkuar proces të ri rekrutimi pa ndërhyrje politike.

“Ne besojmë që një proces i ri rekrutimi, në baza të meritokracisë dhe pa ndërhyje politike është i nevojshëm dhe do të lejonte vazhdimin e depolitizimit të transmetuesit publik, dhe do të krijonte atmosferë ku gazetarët mund të veprojnë të lirë pa presion politik”.

“Ky zhvillim do të ndikojë negativisht në renditjen e Kosovës sa i përket lirisë së medies”, thuhet tutje në komunikatën e AGK-së.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika