Ajri i ndotur në Prishtinë, IKShPK i rekomandon qytetarët të qëndrojnë në shtëpi

IKShPK ka dhënë disa rekomandime, duke kërkuar të reduktohen daljet në vendet me ajër të ndotur

FOTO:REL

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (IKShPK) ka kërkuar nga qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi, pasi ajri sot nuk është i shëndetshëm për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje kronike.

IKShPK ka dhënë disa rekomandime, duke kërkuar të reduktohen daljet në vendet me ajër të ndotur.

“Qëndroni në shtëpi. Ajri sot nuk është i shëndetshëm për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje kronike. Të reduktohen daljet në vendet me ajër të ndotur, në mëngjes dhe mbrëmje, sidomos për personat që kanë sëmundje kronike kardiovaskulare dhe respiratore, fëmijët dhe shtatzënat”, thuhet në njoftimin e IKShPK-së.

May be an image of cloud and text

Po ashtu, IKShPK kërkon që të përdoret më shumë transporti publik dhe ecja, e më pak veturat.

May be an image of map and text that says "11:21 79 137 Unhealthy for Sensitive Group Upgrade to premium Updated 1 hour ago Pristina US Maps Legal Consulate, Kosovo 7.1 1.3 73.6 1021.6 Dominent Pollution: Polluon pm25 PM2.5 Particulate matter 2.5 μη 137.0"

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika