Aksioni “pika 2”, priten arrestime të reja të policëve kufitarë

Inspektorati Policor i Kosovës (IPK), ka njoftuar se në koordinim me Prokurorinë Speciale, ka filluar në orët e hershme të mëngjesit aksionin “Pika 2”.

Sipas, IPK-së, këtij operacioni i ka paraprirë një hetimi një vjeçar, ku sipas tyre janë mbledhur prova për aktivitete të dyshimta të zyrtarëve policor, të dyshuar për “marrje e ryshfetit” dhe “keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

“Hetimi përfshin edhe bashkëpunim me prokurorë nga SPAK-u (Struktura e Posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar e Republikës së Shqipërisë) dhe zyrtarët e AMP-së Agjencisë për Mbikëqyrje Policore (agjencia homologe e IPK-së në Shqipëri)”, thuhet në njoftimin e IPK-së.

Ekipi i RTV Dukagjinit gjendjet në vendin e ngjarjes në pikën kufitare në Vërmicë, ku edhe do të sjellin lajmet dhe pamjet më të reja nga ky aksion.

Ky është aksioni i dytë që po zhvillohet për korrupsion të zyrtarëve policorë. Herën e parë ishin arrestuar 50 zyrtarë nën dyshimet e njëjta, për marrje të ryshfetit apo keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Herën e kaluar arrestimet kishin ndodhur në pikat kufitare Qafë Morinë dhe Qafë Prush.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika