Aksioni “pika 2”, priten arrestime të reja të policëve kufitarë

Inspektorati Policor i Kosovës (IPK), ka njoftuar se në koordinim me Prokurorinë Speciale, ka filluar në orët e hershme të mëngjesit aksionin “Pika 2”.

Sipas, IPK-së, këtij operacioni i ka paraprirë një hetimi një vjeçar, ku sipas tyre janë mbledhur prova për aktivitete të dyshimta të zyrtarëve policor, të dyshuar për “marrje e ryshfetit” dhe “keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

“Hetimi përfshin edhe bashkëpunim me prokurorë nga SPAK-u (Struktura e Posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar e Republikës së Shqipërisë) dhe zyrtarët e AMP-së Agjencisë për Mbikëqyrje Policore (agjencia homologe e IPK-së në Shqipëri)”, thuhet në njoftimin e IPK-së.

Ekipi i RTV Dukagjinit gjendjet në vendin e ngjarjes në pikën kufitare në Vërmicë, ku edhe do të sjellin lajmet dhe pamjet më të reja nga ky aksion.

Ky është aksioni i dytë që po zhvillohet për korrupsion të zyrtarëve policorë. Herën e parë ishin arrestuar 50 zyrtarë nën dyshimet e njëjta, për marrje të ryshfetit apo keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Herën e kaluar arrestimet kishin ndodhur në pikat kufitare Qafë Morinë dhe Qafë Prush.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika