Aktakuza e Trump tanimë publike

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump shfaqet në gjykatë me anëtarët e ekipit të tij ligjor
Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump shfaqet në gjykatë me anëtarët e ekipit të tij ligjor

Aktakuza ndaj ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, tashmë është bërë publike.

Prokurorët pretenduan se Trump ishte pjesë e një plani të paligjshëm për ta shtypur informacionin negativ, duke përfshirë një pagesë të paligjshme prej 130 mijë dollarësh që u urdhërua nga i pandehuri për të shtypur informacionin negativ që do të dëmtonte fushatën e tij.

Arsyeja pse ai kreu krimin e falsifikimit të të dhënave të biznesit ishte pjesërisht për të “promovuar kandidaturën e tij”, pretendon aktakuza. “Pasi fitoi zgjedhjet, Trump e rimbursoi avokatin special përmes një sërë kontrollesh mujore, fillimisht nga Trusti i Revokueshëm i Donald J. Trump dhe më vonë nga llogaria e tij bankare. Në total janë lëshuar 11 çeqe për qëllime të rreme”.

Akuzat penale rrjedhin nga hetimi i Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, për pagesat e parave të heshtura, të bëra gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016 dhe ndaj grave që pretenduan se kishin lidhje jashtëmartesore me Trump, gjë që ai e mohon.

Trump ka mohuar të gjitha veprat penale për të cilat akuzohet dhe avokatët e tij kanë thënë se do të luftojnë për t’i hequr akuzat .

Data e ardhshme e dëgjimit personal për rastin e ish-presidentit Donald Trump është caktuar për 4 dhjetor në Nju Jork që tani.

Kjo është hera e parë që Trump dhe avokatët e tij mund të shqyrtojnë plotësisht shkallën e akuzave kundër tij dhe çfarë duhet të provojnë prokurorët në gjyq.

Për të parë aktakuzën e plotë të publikuar nga CNN, kliko këtu.

 

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika