Aktivitete për t’u realizuar në Maldive

Vendi perfekt në eksplorim të botës ujore

Për të gjithë adhuruesit e ujit, plazheve dhe rrezeve të Diellit, Maldivet janë vendi perfekt i gërshetimeve të të gjitha bukurive ujore dhe atyre tokësore. Sidoqoftë, vizitorët shpesh habiten kur kuptojnë se mund të bëni më shumë aktivitete sesa thjeshtë të laheni në ujin kristal që ato ofrojnë.

1.Snorkeling

Të përbërë nga më shumë se 1.000 ishuj koralesh, snorkeling është natyrisht aktiviteti më spektakolar që mund të bëhet në plazhe të tilla!

Të gjitha vendpushimet në Maldive ofrojnë këtë aktivitet. Megjithatë, në mënyrë ideale, ju do të dëshironi të zgjidhni një ishull me një gumë në shtëpi ku mund të bëni snorkeling drejtpërdrejt nga plazhi (ose vilë mbi ujin!) në vend të një udhëtimi të paracaktuar të varkave.

2. Scuba Diving

Maldivet konsiderohet si një nga destinacionet më të mira të zhytjes në scuba në botë. Ju do jeni në gjendje të shihni një mori të krijesave të detit, përfshirë breshkat, rrezet e mantra, ngjalat morale dhe peshkaqenë të rrallë balenë.

3. Ekuipazhe të definëve

Maldivet renditen gjithashtu si një nga destinacionet më të mira të delfinëve në botë. Delfinët janë kudo në Maldive. Ata mund të notojnë edhe përtej vilës suaj mbi ujë!

4. Sportet e ujit

, ski jet-ski, ski-ski, parasailing, rrëshqitje në ajër, dhe shumë sporte të tjera ujore janë të mundura në Maldive. Juve ju mbtetet vetëm t’a emëroni atë. Shumë vendpushime ofrojnë një përzgjedhje të këtyre aktiviteteve falas.

5. Surfing

Ju mund edhe të “kapni” valë në Maldive. Megjithëse ky sport kërkon pak eksperiencë, shumë plazhe ofrojnë mësime në elementet bazike të tij me instruktorë vendas ose austrlianë.

Disa nga pikat më të mira të surfing në Maldive janë gjithashtu afër Maldiveve Resort Four Seasons në Kuda Huraa, në Atollin e Veriut Male.

6. Yoga

Ushtrimi i Yogas po rritet në popullaritet në Maldive. Parajsa sekrete organizon pushime shtatë ditë të me yoga, me seanca dy herë në ditë. Një mori e stileve të yoga praktikohet.

Disa vendpushime gjithashtu ofrojnë klasa në shtëpi të yogave, duke përfshirë yoga në mëngjes dhe në perëndim të diellit në plazh.

7. Vizitoni fshatrat lokale

Turizmi tani është i lejuar në ishujt e banuar të Maldive. Shumë vendpushime ofrojnë ekskursione me anije në ishujt lokalë dhe fshatrat e peshkimit.

Të fundit nga rubrika