Albert Paley, një nga metalpunuesit më të dalluar në botë

Është një skulptor metalik modernist amerikan. Duke filluar si argjendar, Albert Paley është bërë një nga metalpunuesit më të dalluar dhe më me ndikim në botë.

Brenda çdo vepre të tij, ai thotë se tre elementë themelorë qëndrojnë të vërtetë: mjedisi natyror, mjedisi i ndërtuar dhe prania njerëzore.

“Shumica e njerëzve mendojnë për metalin si të fortë dhe të ngurtë e të palëkundur por, kur e ngrohni dhe e formoni ndodh e kundërta, është shumë plastike, dhe me të mund të krijoni çfarëdo forme që dëshironi”.

”Puna ime ka kaluar nëpër aspekte të ndryshme transformimi, dhe portat “Renwich” ishin disa prej tyre. Kishte një konkurs për projektimin e portave, dhe kjo ishte pjesë e restaurimit të galerisë Renwick. Në atë kohë isha duke dhënë mësim në Rochester Istititutin e Teknologjisë, dhe punoja si agjendar, konkretisht merresha me bizhuteri, për madhësinë e bizhuterive, për ambientin e bizhuterive”, ka thënë Paley.

Ilustrim

Artisti Albert Paley diskuton rrjedhshmërinë e skulpturës me metal, punën e tij të hershme si argjendari dhe sesi dizajnimi i ikonës “Portal Gates” të Galerisë Renwick ndryshoi trajektoren e karrierës së tij.

“Puna ime në portat ‘Renwich’ u bë një përcaktor themelor i asaj që ndodhi më vonë në karrierën time. Edhe pse isha i përkushtuar shumë tek bizhuteritë, muzetë nuk shfaqnin bizhuteritë, dhe njerëzit nuk shkruanin për to. Për këtë arsyje portat ‘Renwich’ më lejuan të angazhohem në arenën publike, pra të kem një lidhje me arkitekturën e cila u bë kthesë në karrierën time. Kjo ishte periudha kur unë e  lash argjentarinë anash, dhe u fokusova në këtë punë”, është shprehur ai.

Alberti ka projektuar dhe ndërtuar më shumë se 40 porta gjatë pesë dekadave të fundit.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika