Aliu, Durmishi e Bulliqi prezantojnë projektin e rrugës Prishtinë-Podujevë

Minsitri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës (MMPHI), Liburn Aliu, zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, kanë prezantuar projektin e rrugës Prishtinë-Podujevë

Pamje nga prezantimi i projektit të rrugës Prishtinë-Podujevë

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës (MMPHI), Liburn Aliu ka njoftuar se me zëvendësministrin e Infrastrukturës, Hysen Durmishin dhe me kryetarin e Podujevës, Shpejtim Bulliqin, kanë prezantuar projektin e rrugës Prishtinë-Podujevë. Këtë projeki, ministri Aliu e cilësoi si një prej projekteve më të rëndësishme në infrastrukturën rrugore për vitin që sapo ka nisur.

“Me gjithë vështirësitë që 2022 solli, ja dolëm që të avancojmë duke përfunduar elaboratin e shpronësimit, disponueshmërinë e mjeteve nga MFPT, duke siguruar kështu plot 38 milionë euro për përfundimin e rrugës nacionale Prishtinë-Besi-Podujevë, që besojmë e shpresojmë se do ta përfundojmë brenda mandatit qeverisës”, ka shkruar ministri Aliu.

Tutje Aliu ka shtuar se rruga Prishtinë-Podujevë, do të transformohet “rrënjësisht”, duke përmirësuar dhe rritur ndjeshëm parametrat e sigurisë rrugore për të garantuar që qarkullimi i automjeteve të vijojë pa asnjë problematikë dhe mbi të gjitha të përballojë fluksin e shtuar të lëvizjes në këtë aks rrugor.

Mes tjerash Aliu ka theksuar se së bashku Policinë e Kosovës, janë të gatshëm për të garantuar që qarkullimi i automjeteve të vijojë pa asnjë problematikë.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika