Alonso zbuloi se si e mbajti Perezin për të arritur në podium

Fernando Alonso arriti të mbajë Sergio Perezin larg në xhiron e fundit të garës së Formula 1, duke ruajtur vendin e tretë, pasi kishte rrezikuar t'u humbte pozicionin

14 Fernando Alonso ESP, Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team, F1 Grand Prix i Japonisë në kursin ndërkombëtar të garave Suzuka më 24 shtator 2023 në Suzuka, Japoni. Foto nga HOCH ZWEI Suzuka Japoni *** 14 Fernando Alonso ESP, Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team, F1 Grand Prix i Japonisë në kursin ndërkombëtar të garave Suzuka më 24 shtator 2023 në Suzuka, Japoni Foto nga HOCH ZWEI Suzuka Japoni

Fernando Alonso zbuloi se si arriti të shmangte Sergio Perez në makinën më të shpejtë të Red Bull dhe ta kapërcejë atë në xhiron e fundit pasi humbi për pak kohë vendin e tretë.

Alonso pati një kualifikim të mrekullueshëm të premten e tre tetorit, duke përfunduar në vendin e katërt, i cili i kombinuar me shpejtësinë shumë më të mirë të Aston Martin, i lejoi atij të luftonte për podiumin në garën kryesore, transmeton MAXF1.net, përcjell Portali Dukagjini.

Derisa Verstappen dhe Norris ishin në një klasë më vete në dy pozicionet e para, Alonso kontrolloi luftën për vendin e tretë në pjesën më të madhe të garës.

Por, në xhiron e 53-të, gjashtë xhiro pasi Alonso bëri ndryshimin e tij të dytë dhe të fundit të gomave, Perez mbeti rreth një sekondë pas Alonso-s dhe filloi të ushtrojë presion për vendin e fundit në podium.

Spanjolli u rezistoi me sukses sulmeve të meksikanëve deri në xhiron e parafundit, por në xhiron e fundit, Alonso kundërpërgjigjet dhe e mban Perezin në vijën e finishit me vetëm 0.053 sekonda.

“Kanë qenë rreth 30 xhiro kur kam pasur presion nga Checo dhe kur ai më kaloi, me dy xhiro për të shkuar, mendova në rregull, nuk është e mundur të ngjitem më në podium”, ka thënë Alonso.

Por, më pas, ai frenoi pak me vonesë për kthesën e parë dhe unë thashë, “në rregull, do të sulmoj në kthesën e katërt”.

“Kur jeni përballë një makine tjetër, keni forcë më të mirë, keni ajër të pastër dhe kjo mund të ketë qenë e mirë për të kontrolluar konsumin e gomave”.

“Ai u mundua pak për të hyrë në kthesat 10, 11 dhe 12 pas makinës tjetër. Dhe kjo ishte ndoshta loja që po luanim. Ato tre kënde ishin vendimtare për mundësinë për të kaluar. Kur je makina përpara, gjithmonë ke kontroll më të mirë.”

“Ishte një garë shumë intensive dhe nuk kishte kohë për t’u çlodhur. Një garë shumë strategjike gjithashtu… kurseni gomat, kurseni baterinë gjithmonë, në rast se ju nevojitet kur Checo ka DRS.”

“Më duhej të sigurohesha që të mos gaboja në ato tre kthesat, sepse përndryshe Checo do të kishte qenë shumë afër. Unë përdora gjithashtu energji në vijën e drejtë vetëm për t’u siguruar që nuk kishte asnjë shans për Checo-n.”

Alonso gjithashtu tërhoqi vëmendjen për përdorimin e herëpashershëm të linjave të ndryshme, veçanërisht në kthesën 12 ku humbi qëllimisht majën e këndit për të pasur një rrugë më të sheshtë dhe përshpejtim më të mirë në dalje.

“Ndonjëherë kam ndryshuar linjat. Nuk doja të isha gjithmonë në të njëjtën linjë, nëse ishte e mundur”, tha Alonso.

“Nëse ai do të hyjë, unë kam hyrë herë pas here, herë jashtë. Kështu që nuk ishte një drejtim i qartë që ai të ndryshonte me të vërtetë linjën dhe të shfrytëzonte mundësinë për të marrë pak ajër të pastër.”

“Kështu që unë thjesht po përpiqesha të krijoja disa turbulenca në hundën e makinës së tij.”

Ishte podiumi i tetë i Alonso-s në sezon, duke e barazuar atë me Perez dhe aktualisht i katërti në renditjen e pilotëve, por Norris u mbyll me vetëm tre pikë prapa pas një fundjave tjetër të mrekullueshme.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika