Amanda Serrano ka vendosur të heqë dorë nga titulli i WBC

Amanda Serrano ka vendosur të heqë dorë nga titulli i saj botëror në WBC, duke shprehur zhgënjimin me refuzimin e tyre për të lejuar gratë të marrin pjesë në luftime 12-raunde tre-minutëshe.

Amanda Serrano ka hequr dorë nga titulli i saj botëror në WBC.

Amanda Serrano ka vendosur ta braktisë titullin e saj botëror në WBC, duke shprehur zhgënjimin me refuzimin e tyre për t’i lejuar gratë të marrin pjesë në luftime 12-raunde treminutëshe.

Ajo ka fituar titullin kohë më parë, duke mundur Danila Ramos në një garë historike, e cila ishte e para për femrat që zhvillohej në këtë format që nga viti 2007.

Përmbajtja e postimit të saj në Instagram tregon se kampionja 35-vjeçare ka vendosur të heqë dorë nga titulli i WBC, si një akt proteste kundër mungesës së barazisë dhe evoluimit në sport.

Serrano ka shprehur telegrafikisht se nëse organi qeverisës nuk do t’i përmirësojë kushtet për pjesëmarrje të barabartë, ajo nuk do të luftojë më për ta, shkruan Skysport.

Eksplikimi në postim shfaq një përmbledhje të historisë së fitores së saj mbi Ramos dhe tregon se ajo e ka mbajtur nën kontroll titullin botëror në WBO, WBA dhe IBF.

Në përfundim, Serrano ka falënderuar organet sanksionuese që kanë evoluar për barazi dhe bën thirrje për një qëndrim të ngjashëm nga WBC në të ardhmen, ndërkohë që përfundon postimin me një sfidë ndaj kundërshtarëve potencialë.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika