Ambasada amerikane organizon diskutimin për çështjen e Asociacionit

Ambasada e ShBA-së në Kosovë, të martën e 31 janarit duke filluar nga ora 10:00, do të organizojë një diskutim për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë, ku do të marrin pjesë pjesëtarë të shoqërisë civile, zyrtarë qeveritarë, liderë të partive politike dhe diplomatë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, të martën e 31 janarit duke filluar nga ora 10:00, do të organizojë një diskutim për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Në këtë takim pritet të marrin pjesë pjesëtarë të shoqërisë civile, zyrtarë qeveritarë, liderë të partive politike dhe diplomatë.

“Më 31 janar, Ambasada e Amerikës do të organizojë një diskutim për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Kemi ftuar drejtues të shoqërisë civile, zyrtarë qeveritarë, liderë politikë dhe diplomatë për të diskutuar këtë temë të rëndësishme”, thuhej në përgjigjen e Ambasadës amerikane.

Ambasada amerikane ka thënë se diskutimi për Asociacioni konsiston me qëllimin e Shteteve të Bashkuara për ta avancuar integrimin e Kosovës në strukturat evropiane dhe euroatlantike, dhe është si “reflektim për miqësinë tonë të gjatë dhe mbështetjen për popullin e Kosovës”.

Për këtë organizim, Ambasada amerikane në Prishtinë ka thënë se Zyra e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe ajo e presidentes, Vjosa Osmani, kanë konfirmuar pjesëmarrjen.

“Qëllimi ynë është të avancojmë mirëkuptimin e ndërsjellë për përkushtimin ndaj Asociacionit të komunave me shumicë serbe”, thuhet në një përgjigje të zëdhënëses së Ambasadës amerikane, Katherine Judd, dërguar Radios Evropa e Lirë.

Partitë opozitare, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, po ashtu, e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në diskutimin e organizuar nga ShBA-ja.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika