Ambasadori gjerman në intervistë sot në FIVE

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, intervistë ekskluzive në emisionin "Five"

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde është i ftuar sot në emisionin FIVE në RTV Dukagjini. Ambasadori Rohde ka folur ndër të tjera për rëndësinë e propozimit të BE-së për normalizim raportesh mes Kosovës dhe Serbisë dhe mundësinë që duhet palët ta shfrytëzojnë në këtë vit që të ecin përpara. “Çka ndodh nëse nuk ka marrëveshje? Sigurisht, të gjithë e dijnë se rruga drejt BE-së do të vazhdojë vetëm nëse ka progres, nëse nuk ka progres nuk ka as rrugë drejt BE-së”, ka thënë ndër të tjera ambasadori gjerman.

Rohde ka folur edhe për propozimin e BE-së në dialog, çështjet që mund i njëjti të zgjidh dhe gjithashtu përpjekjet e të gjitha shteteve kryesore evropiane që të garantojnë progres në këtë rrugë.

Ambasadori i Gjermanisë jep detaje edhe për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe dhe përpjekjet e akterëve tjerë që të shtyjnë përpara këtë çështje.

Intervista e plotë me ambasadorin Rohde transmetohet sot në emisionin FIVE në RTV Dukagjini nga ora 17:30.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika