Ambasadori i Kinës është ftuar në Britani nga Sekretarja Truss për të diskutuar për “përshkallëzimin e gjerë” kundër Tajvanit

Sekretarja e Jashtme, Liz Truss, ka thënë se kishte urdhëruar zyrtarët të thërrisnin ambasadorin Zheng Zeguang për të shpjeguar veprimet e vendit të tij në ditët e fundit, të cilat kanë parë lëshime dhe inkursione raketash në ujërat dhe hapësirën ajrore të Tajvanit

Ilustrim

Ambasadori i Kinës në Britani të Madhe është thirrur në Ministrinë e Jashtme për shkak të “përshkallëzimit agresiv dhe të gjerë” të Pekinit kundër Tajvanit.

Sekretarja e Jashtme, Liz Truss, ka thënë se kishte urdhëruar zyrtarët të thërrisnin ambasadorin Zheng Zeguang për të shpjeguar veprimet e vendit të tij në ditët e fundit, të cilat kanë parë lëshime dhe inkursione raketash në ujërat dhe hapësirën ajrore të Tajvanit.

Megjithatë, Pekini ka përsëritur kërcënime ushtarake, duke refuzuar të përjashtojë përdorimin e forcës kundër Tajvanit, të cilin e pretendon si territor i tij.

“Ne do të jemi gjithmonë të gatshëm t’i përgjigjemi me përdorimin e forcës ose mjeteve të tjera të nevojshme për ndërhyrjen e forcave të jashtme ose veprimet radikale nga elementët separatistë”, thuhet në një deklaratë kineze.

“Qëllimi ynë përfundimtar është të sigurojmë perspektivat e ribashkimit paqësor të Kinës dhe të avancojmë këtë proces.”

Kina ka pohuar se veprimet e saj rreth Tajvanit, janë nxitur nga vizita në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi.

Tajvani ka thënë se vizita të tilla janë rutinë dhe se Kina ka përdorur udhëtimin e saj thjesht si një pretekst për të rritur kërcënimet e saj, raporton Sky News.

“Britania e Madhe dhe partnerët kanë dënuar në termat më të ashpër përshkallëzimin e Kinës në rajonin rreth Tajvanit, siç shihet nga deklarata jonë e fundit e G7”.

“Kam udhëzuar zyrtarët që të thërrasin ambasadorin kinez për të shpjeguar veprimet e vendit të tij”.

“Ne kemi parë sjellje dhe retorikë gjithnjë e më agresive nga Pekini në muajt e fundit, të cilat kërcënojnë paqen dhe stabilitetin në rajon”.

“Britania e Madhe i kërkon Kinës që të zgjidhë çdo mosmarrëveshje me mjete paqësore, pa kërcënimin ose përdorimin e forcës ose detyrimit”, ka theksuar Truss.

Ndryshe, Tajvani ka qenë ishull vetëqeverisës që kur forcat nacionaliste janë larguar nga atje në 1949 pasi komunistët kshin marrë kontrollin e Kinës dhe e cila konsiderohet të jetë një provincë rebele nga Pekini.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika