American Airlines gati të blejë 20 avionë supersonikë

Kompania amerikane e aeroplanëve American Airlines ka deklaruar se së shpejti do të kthehen aeroplanët supersonike në qiell

Ilustrim

American Airlines po vendos një bast për një të ardhme në të cilën avionët supersonikë mund të kthehen në qiell, duke transportuar pasagjerët me shpejtësi afërsisht dy herë më të shpejtë se avionët komercialë aktualë.

American Airlines , kanë thënë të martën se hodhi një depozitë për deri në 20 avionë supersonikë me opsionin për të blerë edhe 20 të tjerë, por nuk pranoi të ndajë kushtet financiare të marrëveshjes.

Gjithçka varet, megjithatë, nëse kompania e planifikuar për të ndërtuar avionët, Boom Supersonic, mund t’i përmbushë premtimet e saj të larta. Ekspertët kanë vënë në dyshim nëse avionët supersonikë kanë të ngjarë të kthehen.

Boom po zhvillon një avion të quajtur Overture që kompania thotë se do të jetë në gjendje të transportojë 65 deri në 80 pasagjerë me gati dyfishin e shpejtësisë së zërit.

Por avioni është ende në fazat e hershme të zhvillimit. Boom zbuloi kohët e fundit një version “të rafinuar” të avionit, për të cilin tha se ka përfunduar disa teste të tunelit të erës.

Megjithatë, ende nuk ka kryer një fluturim provë dhe automjetet e para të prodhimit nuk pritet të dalin nga linja deri në vitin 2025, sipas një njoftimi për shtyp, njofton BBC.

Overture të kujton Concorde-in, avionin ultra të shpejtë – dhe jashtëzakonisht të kushtueshëm – që transportonte njerëzit përtej Oqeanit Atlantik për deri në 10,000 dollarë për vend.

Ilustrim

Concorde, veçanërisht, u hoq nga shërbimi në 2003 sepse ekonomia thjesht nuk funksionoi.

Aeroplani që derdhte karburant ishte shumë i zhurmshëm për të fluturuar mbi tokë, sepse shpejtësitë e tij të larta do të gjeneronin zhurmë shurdhuese të zërit, duke e zhvendosur atë në udhëtime përtej oqeanit, si rruga e tij e njohur nga Londra në qytetin e Nju Jorkut.

Ekspertët kanë thënë se avionët si Concorde nuk kanë gjasa të kthehen, pjesërisht sepse këta avionë do të duhet të gjejnë mjaft klientë të gatshëm të kalojnë çmimin premium.

Por kjo nuk e ka penguar Boom, American dhe United Airlines – të cilat njoftuan planet për të blerë deri në 15 avionë të Boom vitin e kaluar – të vendosin para në dorë dhe fuqinë e marketingut pas planeve për të ringjallur udhëtimin ajror supersonik.

Nëse avionët e Boom’s Overture kalojnë inspektimin, plani është që ata të lëshohen në 2025, të fluturojnë në 2026 dhe pritet të transportojnë pasagjerë deri në vitin 2029.

Në atë pikë, Boom pretendon se avionët supersonikë përfundimisht do të jenë në gjendje të udhëtojnë nga Nju Jorku për në Londër (zakonisht një fluturim shtatë-orësh) në vetëm 3.5 orë ose Los Anxhelos në Sidnei (zakonisht një udhëtim 15-orësh) në gjashtë orë e 45 minuta. Boom ka thënë se biletat mund të kushtojnë deri në 5,000 dollarë për vend, por American Airlines nuk zbuloi asnjë informacion rreth çmimit.

Por rregullatorët e huaj dhe Administrata Federale e Aviacionit të SHBA, e cila rregullon linjat ajrore komerciale, do të duhet të miratojnë avionët fillimisht. Dhe nuk është e qartë se kur ose nëse kjo do të ndodhë.

Pas dështimit ekonomik të Concorde, si linjat ajrore ashtu edhe prodhuesit e avionëve në përgjithësi janë përqendruar në efikasitet më të madh, jo në shpejtësi.

Boeing, për shembull, hoqi dorë nga planet e tij për një avion pothuajse supersonik, Sonic Cruiser , në fillim të viteve 2000 dhe e zhvendosi fokusin e tij në zhvillimin e një avioni jumbo të lehtë, me efikasitet të karburantit, 787 Dreamliner.

Qeveria amerikane, megjithatë, ka treguar interes për ringjalljen e avionëve supersonikë.

FAA deklaron në faqen e saj të internetit se aktualisht është duke punuar për të vendosur rregulla të reja të rrugës për avionë të tillë, duke përfshirë nivelet e lejueshme të zhurmës mbi tokë.

Dhe NASA ka investuar para në zhvillimin e një avioni supersonik “të qetë” , të quajtur X-59, me shpresën për ta kaluar atë teknologji në sektorin tregtar. Por edhe prototipi i parë ende nuk ka nisur fluturimin, me testin e parë që nuk pritet deri në fund të këtij viti .

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika