Ancelotti konfirmon se Vinicius nuk po mendon të largohet nga Reali

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, ka thënë të martën se ai pret që sulmuesi brazilian Vinicius Jr të qëndrojë në klubin spanjoll, pavarësisht se është përballur me abuzime raciste në disa ndeshje të La Liga-s

Carlo Ancelotti, trajner i Real Madridit dhe Vinicius Junior, futbollist brazilian.

Trajneri italian, Carlo Ancelotti, beson se Vinicius Junior do të qëndrojë në Real Madrid, pavarësisht se lojtari la të kuptohej se ishte i hapur për t’u larguar nga klubi pas dy vjetësh abuzimi racist.

Vinicius ka thënë se nuk do të tërhiqej në luftën e tij kundër racizmit, edhe nëse i duhej të shkonte larg për të vazhduar luftën e tij.

Por i pyetur nëse 22-vjeçari po mendonte të largohej nga Madridi, Ancelotti ka deklaruar: “Nuk mendoj kështu. Ai e do Real Madridin. Shumë gjëra i kanë kaluar nëpër kokë, por nuk mendoj se e ka mendjen të largohet. Dashuria e tij për klubin është shumë e madhe dhe ai dëshiron ta bëjë karrierën e tij këtu”, ka raportuar gazetari i futbollit, Fabrizoi Romano.

Vinicius nuk stërviti të martën me Ancelottin, duke u thënë gazetarëve se kishte një problem të lehtë në gju dhe nuk kishte nevojë të rrezikonte lëndimin me një pezullim prej një ose dy ndeshjesh që do të fillonin për kartonin e tij të kuq kundër Valencias të dielën.

Një tjetër gazetar në konferencën për shtyp përpara ndeshjes në shtëpi të Real Madridit me Rayo Vallecano, të mërkurën pyeti nëse Vinicius e kishte humbur pasionin e tij për të luajtur në Spanjë.

Ancelotti ka shtuar: “Jo ai nuk e ka humbur atë. Do të shohim se cili është pezullimi i tij dhe do të vlerësojmë nëse do t’i japim më shumë apo më pak ditë pushimi. Nëse ai merr dy ndeshje, do t’i jap një javë pushim për të qenë gati për ndeshjen e fundit të sezonit kundër Athletic. Dhe nëse ai merr një ndeshje, ai do të luajë kundër Sevillas”.

Për gjendjen mendore të lojtarit, Ancelotti ka thënë: “Ai është shumë i mërzitur. Por ai e di se ka mbështetjen e të gjithëve, jo vetëm nga Madridi. Është një mbështetje e pakushtëzuar dhe ka ardhur edhe nga rivalët”.

Pasi mori tallje të ndyra gjatë humbjes 1-0 të së dielës në Valencia, Vinicius u përfshi në një përleshje të vonë me Hugo Duro gjatë kohës së shtuar dhe, pavarësisht se u duk se ishte vënë në një goditje me kokë, në fund u përjashtua për shkak të shuplakave ndaj sulmuesit të Valencias.

Shija e redaktorit

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit, i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve...

“Dance the Night” e Dua Lipës zgjidhet si kënga e...

Kënga “Dance the Night” e këngëtares me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa ka kryesuar sondazhin e ri muzikor të kësaj jave. Fansat e muzikës votuan...

Policia heton incidentet në veri të Kosovës

Protestat janë duke vazhduar në tri komunat e veriut të vendit - Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Policia e Kosovës ka njoftuar se situata...

Të fundit nga rubrika