“Anibar” festival i hapur nga 13 deri më 19 Korrik në Pejë

Edicioni i 13-të i Festivalit të Filmit të Animuar “Anibar” mbahet nga 13 deri më 19 Korrik në Pejë. Përgatitjet për fillimin e festivalit janë në përfundim e sipër

Koordinatorja për komunikim e “Anibar” Festival, Rina Statovci, në emisionin Drive on D, me Donika Hysenin, në radio Dukagini

Vera na sjell ditë të bukura, e që i pasurojnë edhe festivalet e shumta që mbahen në këtë stinë.

Muaji korrik sjell dhe festivalin e Filmit të Animuar “Anibar“ që mbahet nga 13 deri më 19 në qytetin e Pejës, e që pjesëmarrës do të jenë shumë artistë jo vetëm nga Kosova, por edhe artistë nga vende të ndryshme të botës.

Koordinatorja për komunikim e “Anibar” Festival, Rina Statovci, në emisionin Drive on D, me Donika Hysenin, në radio Dukagjini, njoftoi se tema e festivalit për këtë vit është “Mësyshi” apo Besëtytnitë, kjo për shkak se sivjet është edicioni i 13-të i festivalit dhe ky numër konsiderohet si fatkeq.

“Kjo është nisur si në hajgare, por në fund bashkërisht vendosëm që ta kthejmë në realitet. Është interesante se besëtytnitë besohen jo vetëm në Kosovë e rajon, por edhe në shumë vende të botës dhe kjo është pritur shumë mirë nga publiku”, ka thënë Statovci.

 Në festivalin “Anibar” i cili sivjet do të mbahet në ambient të hapur, do të shfaqen më shumë se 200 filma, nga vende të ndryshme të botës, si SHBA, Franca, Holanda, Izraeli, Koreja, Rusia dhe të tjera. Janë edhe dy filma prej Kosovës, që siç thotë Statovci, është shumë mirë që ka filluar të rritet numri i të interesuarve për filmat e animuar.

Edhe sivjet në këtë festival do të ketë mysafir special, për të cilët Statovci ka thënë se do ti publikojnë gjatë javës përmes rrjeteve sociale.

Biletat për Festivalin e Filmit të animuar “Anibar”, mund ti siguroni në katër kinematë në Pejë, ku çmimi për një program filmi është 2 Euro.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika