Ankthi dhe ndikimi i tij në sëmundjet fizike

Ankthi është një çrregullim mendor nga i cili vuajnë shumë njerëz, i cili mund të shkaktojë edhe përkeqësim të shëndetit fizik

Xheneta Asllani, moderatore dhe Brikena Krasniqi–Hoti, specialiste e psikologjisë klinike

Si çdo herë, edhe këtë të mërkurë në emisionin “Jeto” me Xheneta Asllanin në Radio Dukagjini, pati të ftuar një profesionist të shëndetit mendor, për të biseduar rreth ankthit dhe ndikimit të tij në shëndetin fizik.

E ftuar sonte në emision ishte Brikena Krasniqi–Hoti, specialiste e psikologjisë klinike dhe psikoterapisë. Ajo deklaroi se nuk ka vijë ndarëse mes shëndetit mendor dhe atij fizik, pasi problemet në njërën anë përkeqësojnë gjëndjen në anën tjetër. Ajo thotë se kur i neglizojmë e anashkalojmë emocionet tona për një kohë të gjatë, ato mund të shfaqen edhe me reagime fizike, dhimbje trupore e shqetësime të organeve të ndryshme.

Krasniqi-Hoti deklaroi se ne duhet të trajtojmë vetën si të plotë dhe jo vetëm njërën anë, pasi një person për të qënë i shëndoshë, i duhet mirëqënie e plotë fizike, psikologjike dhe sociale.

Sipas psikologes, ankthi është ndër problemet më të shpeshta me të cilin ballafaqohen njerëzit. Ka forma të ndryshme se si manifestohet, si një frikë e madhe në lidhje me shëndetin, ku çdo lloj shqetësimi e interpretojmë si shenjë të mundshme të rrezikut të shëndetit.

Ajo shton se asnjë sëmundje nuk ka një shkak të vetëm. Ankthi mund të vije si rrjedhojë e problemeve organike mjekësore si sëmundjet e zemrës që janë të diagnostikuara, apo diabeti, mirëpo sipas saj i vetëm, ankthi nuk mund të shkaktojë probleme fizike.

“Ankthi vetëm si ankth nuk mund të shkaktojë direkt një problem tjetër mjekësor. Mund të na dobësojë imunitetin por jo të shkaktojë i vetëm probleme mjekësore. “

Personat që përballen me ankthin sipas psikologes, zakonisht kanë tre frika: A do të vdes? A do të çmendem? dhe A po humb kontrollin? Ajo shton se me vite të tëra njerëzit vizitojnë mjekët për të kërkuar një shkaktar për problemet e tyre fizike por ai nuk gjindet, dhe personi e ka të vështirë të besojë këtë pasi i ndjen reagimet në trupin e tij. Mendja që ka ankth çdo situatë e përjeton si të rrezikshme duke shtuar edhe stresin, që e bën të pamundshme funksionimin në përditshmëri.

Krasniqi-Hoti theksoi se ankthi është i trajtueshëm dhe i tejkalueshëm, mirëpo tek ne problem është stigma, pasi ata që kanë probleme të tilla cilësohen si të dobët e pa karakter, mirëpo sipas saj situata është më komplekse sesa kaq.

 

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika