Anulohet eventi i hapjes së Formula 1 në Las Vegas: Puseta mbulon makinat e dëmtuara

Sesioni hapës i stërvitjes për Çmimin e Madh të Las Vegasit u anulua pas vetëm tetë minutash, kur makina e Carlos Sainz nga Ferrari u godit rëndë nga mbulesa e kanalizimeve. Incidenti shënon një hapje të turpshme për garën e Formula 1 në SHBA, ku investimet e konsiderueshme prej deri në 700 milionë dollarë shpresohen të rikthejnë sportin

Sesioni hapës i stërvitjes për Çmimin e Madh të Las Vegasit u anulua në vetëm tetë minuta pasi makina e Carlos Sainz nga Ferrari u godit rëndë nga mbulesa e kanalit.

Ky incident shënon një hapje të turpshme për garën e Formula 1, e cila ka investuar në ShBA dhe po promovon sportin në këtë treg.

Shpenzimet për këtë ngjarje në Las Vegas besohet të arrijnë deri në 700 milionë dollarë.

FIA, organizata ndërkombëtare e automobilizmit, u detyrua të kontrollonte sigurinë e të gjithë pjesëmarrësve pasi një numër i mbulesave të kanalizimeve u zbulua se ishin larguar.

Incidenti u cilësua si një dështim i “mbulesës së valvulës së ujit” nga ana e F1.

Makina e Carlos Sainz u godit rëndë në bulevardin e Las Vegasit, duke shkaktuar një ndalim afër kazinosë Bellagio.

Fotot treguan dëmtime të mëdha në makinë dhe zvarritjen e plotë të mbulesës së kullimit nga rrethimi i betonit.

Drejtori i ekipit të Ferrarit, Fred Vasseur, e cilësoi incidentin si “thjesht të papranueshëm” për F1.

Seanca u ndërpre tre minuta pas incidentit për arsye sigurie.

Në përpjekje për të minimizuar dëmet, FIA dhe ekipet lokale të inxhinierisë u angazhuan në inspektimin dhe riparimin e kornizës prej betoni rreth kapaku të pusetave që kishte dështuar.

Seanca e stërvitjes filloi sërish pas riparimeve në qarkun e rrugës në orën 2:30 të mëngjesit.

Për ta bërë situatën më komplekse për Ferrarin, Carlos Sainz u dënua me një penalitet prej 10 vendesh për garën e së dielës, pasi kërkoi një motor të ri për shkak të dëmtimit nga incidenti.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika