Anulohet koncerti i paraparë të mbahej në Prishtinë pas sulmit terrorist në veri

Për shkak të zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës, kryetari i Prishtinës ka njoftuar se është vendosur që të anulohet koncerti i paraparë të organizohej këtë mbrëmje në bulevardin “Xhorxh Bush” në Prishtinë

Rruga "Xhorxh Bush" në Prishtinë

Koncerti i paraparë të organizohej në bulevardin “Xhorxh Bush” në Prishtinë është anuluar këtë të diel, për shkak të sulmit terrorist në veri të Kosovës.

Koncerti, i cili ishte planifikuar nga Ambasada Italiane dhe do të përfshinte këngëtarë të rinj të Festivalit Sanremo, është hequr nga programi pas humbjes së një polici dhe plagosjes së një tjetri gjatë sulmit të së dielës në fshatin Banjskë në veri të vendit.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar për këtë vendim në një postim në Facebook, duke shprehur respektin ndaj ngjarjes tragjike dhe ndikimin që ka pasur në vend.

“Për shkak të sulmit terrorist i cili ndodhi sot në orët e para të mëngjesit, ku për pasojë u vra në krye të detyrës polici Afrim Bunjaku dhe u plagos polici Alban Rashiti, anulohet koncerti i organizuar nga Ambasada Italiane me këngëtarët e rinj të festivalit Sanremo, i cili parashihej të mbahej sonte në bulevardin “Xhorxh Bush””, ka shkruar Rama.

Sulmi terrorist solli vdekjen e rreshterit të policisë, Afrim Bunjaku, dhe plagosjen e policit Alban Rashiti dhe tre të tjerëve.

Ndërsa, policia ka thënë se tre sulmues janë vrarë dhe një është arrestuar.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje sulmuesve që të dorëzohen, pasi janë të rrethuar nga zyrtarët policorë.

Tensionet në veri të Kosovës kanë qenë të larta prej majit, kur banorët e komunave me shumicë serbe në veri nuk i kanë pranuar kryetarët e rinj shqiptarë të dalë prej zgjedhjeve që vetë i kanë bojkotuar.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika