Apple heq konkurrentin rus të Facebook VK nga App Store, duke përmendur sanksionet

Kompania e njohur Apple ka hequr konkurrentin rus të Facebook VK nga App Store, kësisoj Rusia ka kërkuar shpjegime nga Apple, kjo e fundit ka thënë se ka ndjekur ligjet në juridiksionet që kompania i ofron

Rusia të mërkurën kërkoi një shpjegim nga Apple pasi gjigandi i teknologjisë hoqi rrjetin social VK të vendit nga App Store.

Rregullatori rus i komunikimit, Roskomnadzor, ka qenë një gjemb në këmbë për firmat e huaja të teknologjisë gjatë muajve të fundit, duke lëshuar gjoba për shkeljet e ruajtjes së të dhënave dhe dështimin për të hequr përmbajtjen që Rusia e konsideron të paligjshme.

Mosmarrëveshje të tilla janë përshkallëzuar që kur Moska dërgoi forcat e saj të armatosura në Ukrainë në shkurt, duke shkaktuar sanksione perëndimore dhe duke bërë që qindra kompani t’i kthejnë shpinën biznesit me Rusinë.

VK drejton Vkontakte, e cila me mbi 75 milionë përdorues mujor është rrjeti social më i madh në Rusi, shpesh në krahasim me Facebook.

Së bashku me shërbimin e postës elektronike të VK Mail.ru, Vkontakte duhet të instalohet paraprakisht në pajisjet celulare të shitura në Rusi.

Roskomnadzor ka thënë se veprimet e Apple kishin privuar miliona rusë nga aksesi në aplikacionet VK dhe kërkoi që ajo të shpjegonte vendimin e saj.

Apple tha se ndjek ligjet në juridiksionet ku kompania operon.

Ai ka thënë se aplikacionet në fjalë po shpërndaheshin nga zhvillues në pronësi të shumicës ose të kontrolluar nga shumica nga një ose më shumë parti të shënjestruara nga sanksionet nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Pavarësisht vendndodhjes, aplikacionet nuk mund të shkarkohen nga asnjë dyqan aplikacionesh, ka treguar Apple, e cila mbylli llogaritë e zhvilluesve të lidhur me aplikacionet për t’u pajtuar me sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar.

VK e kontrolluar nga shteti forcoi kontrollin e saj në hapësirën e internetit të Rusisë këtë muaj duke finalizuar një marrëveshje për të blerë grumbulluesin e lajmeve të rivalit Yandex, platformën e përmbajtjes Zen dhe faqen kryesore të yandex.ru.

Drejtori i Përgjithshëm i VK, Vladimir Kiriyenko, është nën sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar, së bashku me babain e tij Sergei Kiriyenko, i cili shërben si zëvendës shefi i parë i kabinetit të Presidentit Vladimir Putin.

Roskomnadzor i quajti kufizimet “diskriminuese” dhe tha se ato shkelin të drejtën e përdoruesve rusë të internetit për informacion dhe komunikim falas.

Megjithatë, Rusia e ka kufizuar vetë aksesin e qytetarëve të saj në informacion duke detyruar të gjitha mediat e rëndësishme të pavarura ruse të mbyllin dhe bllokojnë platformat e mediave sociale amerikane Facebook, Instagram dhe Twitter.

VK të martën tha se aplikacionet e saj, përfshirë Vkontakte, vazhduan të funksionojnë nëse janë instaluar tashmë në telefonat inteligjentë dhe se po vazhdonte të zhvillonte dhe aplikacione mbështeste  për sistemin operativ iOS të Apple.

Roskomnadzor gjithashtu i kërkoi Apple të shpjegojë heqjen e aplikacioneve të tjera, duke përfshirë ato të linjës ajrore Aeroflot dhe një sërë bankash si huadhënësit kryesorë Sberbank dhe VTB.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika