Arifi: Shpresoj që nuk e pranojnë Asociacionin, nuk është në të mirën e Kosovës

Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se shpreson që nuk e pranojnë Asociacionin, nuk është në të mirën e Kosovës

Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi

Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi, për takimin e sotëm në Ohër të Maqedonisë së Veriut, ka thënë se nuk ka pritshmëri, sepse sipas tij është e qartë se Lugina e Preshevës nuk është e përfshirë në planin franko-gjerman.

“Pritshmëritë për Luginën e Preshevës janë zero, kurse për Kosovën shpresoj më të mirën, shpresoj që nuk e pranojnë Asociacionin, sepse nuk është në të mirën e Kosovës. Shpresat i kam te Kosova se sa për ne, shqiptarët e Luginës, pritshmëritë janë zero”, ka thënë Arifi në edicionin special të RTV Dukagjinit.

Arifi ka thënë tutje se shqiptarët e Luginës së Preshevës janë në rrezik dhe se janë 10 mijë shqiptarë më pak të pasivizuar në 10 vitet e fundit, “e që Serbia nuk ndalet edhe në të ardhmen me na pasivizu në qoftë se në këtë marrëveshje nuk jemi të përfshirë”.

“Në qoftë se nuk jemi të përfshirë në këtë marrëveshje, siç po duket që nuk jemi, atëherë kjo nënkupton për shqiptarët e Luginës se Kurti ka bërë tradhëti politike”, ka shtuar kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika