Armend Zemaj, propozon Projektligjin për shëndetësi, flet edhe për trustin

Armend Zemaj, deputet i LDK-së

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), ka paraqitur propozimin e Projektligjit për shëndetësi, i cili sipas tij përbëhet nga 128 nene dhe është vital për qytetarët e Kosovës.

Ish ministri i Shëndetësisë në Qeverinë Hoti, ka thënë se në këtë Projektligj, kanë punuar ekspertë të ndryshum të fushës, dhe se përmes tij synohet avancimi i shërbimeve shëndetësore.

Përvec nënshkrimit të tij, Zemaj bëri të ditur se edhe deputetë të tjerë kanë dhënë nënshkrimet e tyre.

“Në këtë projektligj kanë punuar shumë ekspert të fushës. Rregullon procesin edukativ arsimor dhe përcakton profile të profesionistëve. Avancon shërbimin shëndetësor. Ky ligj ka 128 nene dhe do të jetë lehte i zbatueshëm. Ne kemi nevojë për ligj të ri. Ligji për sigurime shëndetësore dhe kemi atëherë edhe një pasqyrë dhe derivon nga pakoja financiare”, ka deklaruar Zemaj.

Zemaj, ripërsëriti edhe njëherë qëndrimin e LDK-së, për t’ia  mundësuar qytetarëve tërheqjen e një pjese të kursimeve të tyre pensionale.

Trusti Pensional

Ai tha se janë pro që të mundësohet tërheqja e mjeteve nga Trusti Pensional i Kosovës, porse sipas tij duhet të krijohet një ekspertizë e cila do të tregonte mënyrën se si do të behej kjo.

“Po jemi në përkrahje, për tërheqjen e një pjese të  kursimeve, format, mënyrat dhe pragu do duhej të ishin temë e një ekspertize e cila e lehtëson tërheqjen e tyre por nuk e dëmton pjesën burimore të trustit dhe të ardhmen e gjithë atyre që përfitojnë dhe kursjenë nga këto kursime që janë personale”, ka thënë Zemaj.

Sipas deputetit të LDK-së, kjo do t’i ndihmonte qytetarët ta kalonin më lehtë krizën e ngritjes së çmimeve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika