Armëpushim në Mariupol

Rusia ka ofruar armpushim për tu dorëzuar forcat ukrainase në Mariupol ku po luftohet në bastionin e fundit në këtë qytet

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se do të ofroj armëpushim të mërkurën në Mariupol deri në orën 14:00, me qëllim që ushtarët ukrainas t’i dorëzojnë armët.

Ushtarët ukrainas po mbrojnë fabriken e çelikut Azovstal, të marten Rusia ka vazhduar me granatimin e fabrikes. Në këtë fabrikë ende gjendet një numër i forcave ushtarake që janë duke mbrojtur armët.

Presidenti i Ukraines, Volodymyr Zelenskiy, ka njoftuar se Mariupoli do të luftoj deri në fund dhe do t’i injoroj ultimatumet e Rusisë për t’u dorëzuar. Kërkesa e Kremlinit për armëpushim ishte paraqitur edhe një ditë më parë por, asnjë ushtar ukrainas nuk e ka pranuar dorëzimin e armëve.

Pamje të Mariupolit gjatë luftës

Forcat ruse kanë kryer sulme ajrore në Ukrainën lindore gjatë natës, gjersa të marten zyrtarët ukrainas kishin bërë përpjekje pë kundërofenzivë të madhe, por si duket të pamjaftueshme për ta çliruar Mariupolin meqë distanca mes trupave ukrainase  të izoluar në Mariupol dhe pjesës tjetër është mbi 120km.

Ndërsa, një komandant i ushtarëve ukrainas që luftojnë në bastionin e fundit të Mariupolit tha se forcat e tij “po përballeshin me ditët e fundit, nëse jo orët”, i cili bëri thirrje për të nxjerrë një postim në Facebook që ishtë bërë herët të mërkurën.

Mariupoli në prag të kapitullimit

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika