Arratiset një i burgosur nga Smrekonica, nuk kthehet nga vikendi

Një i burgosur është arratisur nga Qendra Korrektuese e Smrekonicës, pasi nuk është kthyer nga Vikendi. Policia thotë se rasti është nën hetime teksa nga SHKK- thonë se dy raste të tilla kanë ndodhur gjatë këtij viti përderisa tregojnë për veprën e të arratisurit

Foto ilustrim

Burgu i Smrekonicës është i vetmi i tipit gjysmë të hapur në Kosovë, ndërsa aty vuajnë dënimet persona të cilët kanë rëndë ndesh me ligjin, porse natyra e veprave penale është më e butë.

Andaj edhe benifitet që të dënuarit gëzojnë brenda kësaj qendre korrektuese janë më të mëdha.

Por njëra prej tyre e që është kalimi i vikendit në shtëpi për të burgosurit, doli të jetë problematike këtë herë.

Njoftimin për arratisjen e të dyshuarit e ka dhënë Policia e Kosovës teksa thonë se rasti është duke u hetuar.

Përderisa nga Shërbimi Korrektues tregojnë për veprën e kryer nga I arratisuri dhe sa të shpeshta janë këto raste.

“I dënuari, i cili nuk është kthyer nga vikendi, ka qenë i dënuar për veprën penale “Grabitje + armëmbajtje pa leje”.  Në vitin 2021 nuk kemi raste të largimit ndërsa në vitin 2022 kemi 02 raste të largimit, të cilët më pas janë arrestuar nga Policia e Kosovës dhe janë sjellë në mbajtje të dënimit në institucione korrektuese për vazhdimin e mbajtjes së dënimet. Të arratisurit fillimisht rikthehen në Qendrën Korrektuese Smrekonicë nga Policia e Kosovës ose familjarët të cilët i sjellin vullnetarisht. Ndaj të njëjtëve bëhet dëgjimi disiplinor, njëkohësisht institucioni ynë parashtron kërkesë që ndaj të njëjtëve, të cilët kanë keqpërdorur këtë tretman të transferohen në institucione tjera korrektuese”.

Nga ana tjetër ish drejtori i Shërbimit Korrektues Sokol Zogaj vlerëson se arratisja nuk është praktikë e shpesht në Koosvë megjithkëtë ai përmend arsyet që ndikojnë.

Aktualisht në Qendrën Korrektuese Smrekonicë janë gjithsej 36 zyrtarë të uniformuar dhe 18 staf civil, gjithsej 54 zyrtarë, përderisa 120 të burgosur e vuajnë dëniminm në këtë qendër.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika