Arratisje të shpejta dhe të adhurueshme nga Brukseli

Si qendra e Evropës, Brukseli dhe skena e tij intriguese kulturore arrin një ekuilibër optimal midis ndikimeve kombëtare dhe ndërkombëtare

Brukseli
Brukseli

Por pa marrë parasysh nëse e gjeni veten këtu për një fundjavë, gjashtë muaj apo disa vite: nëse ende dëshironi të shkoni përtej zonës së Brukselit, atëherë janë disa destinacione që vërtetojnë pse ky qytet është baza e përsosur e shtëpisë për udhëtime ditore.

1.Antwerp

Nëse jeni të interesuar për artin klasik, nga piktora si Rubens te përfaqësuesit më bashkëkohorë, ose në modë eklektike me grupin e tij të stilistëve të njohur dhe të rinj; ose nëse ju pëlqen të dëgjoni muzikë live në një nga ambientet e shumta të koncerteve të saj, Antwerp është padyshim vendi për të qenë.

Lëreni këtë qytet port të ngarkuar t’ju befasojë me një grumbullim të jashtëzakonshëm të gjërave për të parë dhe për të bërë, dhe kini parasysh markën tregtare të çokollatës së Antwerpenit, Antwer Handjes, të cilat simbolizojnë folklorin pas krijimit të këtij qyteti.

Antwerp

2.Gent

Nga Katedralja e Shën Bavos, e cila strehon një nga pikturat në vaj të Van Eyck-ut, te muzetë si Muzeu i Dizajnit, Gent plotëson një shumëllojshmëri të gjerë nevojash kulturore.

Me zgjedhjen e tij të gjerë të restoranteve dhe specialiteteve gustator – si proshutë e butë vendase e shoqëruar me mustardë – Genti është gjithashtu një destinacion kryesor i kuzhinës belge. I konsideruar si rruga e përsosur mes Antwerpen dhe Bruges, ky qytet piktoresk dhe skena e tij gastronomike e bëjnë atë udhëtimin ideal ditor nga Brukseli.

2.Genti
2.Gent

3.Bruges

Zbrisni nga treni dhe udhëtoni në një shteg që të çon drejt në këtë qendër të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, duke zbuluar gjakun e jetës së qytetit: Burg me Bazilikën e tij të Gjakut të Shenjtë.

Përtej shfaqjes së nënvlerësuar të Groeningemuseum, eksploroni ato më ekstravagante, të tilla si Choco-Story ose Muzeu-Galeria XPO Salvador Dalí, e vendosur papritur brenda një kulle Belfry. Përpara se të hidheni në trenin e fundit për në Bruksel, shuani etjen me lokalin Bruges Zot, të krijuar në fabrikën e birrës De Halve Maan.

3.Bruges
3.Bruges

4.Leuven

Fonske, maskota e Leuven, është një statujë që përshkruan një djalë që mban një libër në njërën dorë dhe një turi që derdh ujë mbi kokën e tij në anën tjetër, duke lidhur papritur dy nga tiparet më të spikatura të Leuven: një komunitet të fortë akademik dhe një kulturë birre që shërben gjithashtu si baza e shtëpisë për Stella Artois.

Sigurohuni që të vizitoni Kishën e Shën Pjetrit dhe Bibliotekën Qendrore të Universitetit që të lë pa frymë, si dhe Great Béguinage, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Një tjetër fakt i mrekullueshëm, i panjohur për shumë njerëz, është se Leuven pret një nga kopshtet më të vjetra botanike në Belgjikë, i cili padyshim ia vlen një udhëtim në një ditë me diell.

4.Leuven
4.Leuven

5.Namur

Namur është një qytet intrigues i vendosur në një mjedis simpatik midis dy lumenjve dhe i rrethuar nga kështjella, si Vêves dhe Noisy i braktisur. Frymëzohuni nga simboli i këtij qyteti, kërmilli, dhe shijoni atraksionet e tij kulturore si Katedralja Saint Aubain ose Muzeu Felicien Rops me ritmin tuaj. Nëse jeni në sezon, shijoni luleshtrydhet më të lëngshme dhe të arritshme përmes një shëtitjeje të shkurtër me varkë.

5.Namur
5.Namur

6.Liège

Duke u krenuar me trashëgiminë e saj të pasur historike, ndërsa shijon pamjet e arkitekturës bashkëkohore, Liège është një qytet plot lëvizje plot me gjëra për të parë dhe për të bërë.

Nëse ndodheni në zonë, hidhini një sy Marché de la Batte, një nga më të shtrirat në Evropë. Përpara se të ktheheni në Bruksel, shijoni buletat tipike ose thjesht shijoni peket, një liker lokal i bërë nga manaferrat e dëllinjës.

6.Liège
6.Liège

Të fundit nga rubrika