Arrestohen dy shqiptarë në Irlandë, iu sekuestruan 60 kg kokainë

Të dielën dolën para trupit gjykues dy shqiptarë dhe një romun, pasi ata akuzohen në lidhje me sekuestrimin e 60 kg kokainë, me vlerë 4 milionë euro në Cork të Irlandës

(Foto Sunday World)

Dy shqiptarë dhe një romun kanë dalur para trupit gjykues të dielën. Ata u arrestuan fundjavën e kaluar nën akuzat në lidhje me sekuestrimin e 60 kg kokainë me vlerë 4 milionë euro.

Të akuzuarit janë G.D, D.D dhe D.A shkruan Sunday World.

39 vjeçarit G.D I është caktuar masa e paraburgimit deri në paraqitjen e radhës para gjykatës me 14 gusht.

I akuzuari G.D është akuzuar nga detektivi Garda Gavin Curran, në stacionin Togher Garda në qytetin Cork, njëkohësisht ka dhënë dëshmi kundër shtetasit shqiptar. Kurse I akuzuari nuk ka folur në seancën e mbajtur të dielën.

Det Garda Val Russell, është ai i cili dha dëshmi për arrestimin e romunit D.A. Ai është denoncuar një javë më parë në stacionin Gurranabraher Garda në Cork.

Collins Daly mbrojtësi i të akuzuarit D.D ka thënë se klienti i tij kishte mbërritur në Irlandë vetëm katër javë më parë dhe banonte me vëllain e tij G.D. Edhe ky u la në paraburgim me mundësi të paraqitet në gjykatë me 14 gusht, me video-lidhje.

Sekuestrimi i drogës ndodhi pas një operacioni të udhëhequr nga inteligjenca që synonte persona të dyshuar për përfshirje në krimin e organizuar, një operacion i përbashkët u krye nga Byroja Kombëtare e Drogave dhe Krimit të Organizuar Garda dhe personeli pranë Shërbimit Doganor të të Ardhurave.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika