Arrestohen katër të dyshuar për “përgatitje për akte terroriste” në Islandë

Policia Islandeze ka arrestuar katër të dyshuar për "përgatitje për akte terroriste" dhe kjo ngjarje nga policia po konsiderohet si një situatë e paprecedentë

Policia Islandeze. Foto: CNN

Gjatë këtyre ditëve, policia islandeze ka njoftuar për arrestimin e katër të dyshuarve për “përgatitje për akte terroriste”. Kjo ngjarje nga policia është duke u konsideruar si një situatë e paprecedentë.

Drejtori i Komunikimit të Policisë Kombëtare të Islandës, Gunnar Hörður Garðarsson ka thënë se të dyshuarit janë rreth të 30-tave dhe se arsyeja e arrestimit ishte “në lidhje me një hetim mbi përgatitjet e planifikuara për akte terroriste”.

Hörður Garðarsson ka shtuar se “Policia islandeze ka shmangur aktet e mundshme terrori”.

“Policia nuk e konsideron publikun islandez të rrezikuar dhe niveli aktual i kërcënimit të akteve terroriste në Islandë nuk është më i lartë pasi situata është siguruar”, u shpreh Drejtori i Komunikimit të Policisë Kombëtare të Islandës.

Garðarsson ka shtuar se këto operacione dhe hetime janë të paprecedentë në Islandë dhe se bastisja është zhvilluar të mërkurën e 21 shtatorit në kryeqytetin e Islandës, Reykjavík, raporton CNN.

Sipas policisë islandeze, të dyshuarit ishin nën hetim për shkak të dyshimeve për “prodhim dhe shitje të qëllimshme të armëve të zjarrit”.

Komisioneri Kombëtar i Policisë Islandeze, Karl Steinar Valsson në një konferencë për shtyp të martën ka treguar se policia islandeze nga bastisja ka sekuestruar dhjetëra armë zjarri, duke përfshirë armë gjysmë automatike.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika