Arrestohet administratori i grupit denigrues “Albkings” në “Telegram”, reagon Haxhiu

"Mirëpres arrestimin e administratorit të grupit më denigrues që ka ekzistuar ndonjëherë 'Albkings'. Ky grup numëronte rreth 100 mijë përdorues të cilët e shfrytëzonin si platformë për denigrim, shantazh, kërcënim, shpifje, abuzim ndaj vajzave dhe grave"

Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë

Gjatë së mërkurës është njoftuar se është arrestuar njëri nga administratorët e grupit “Albkings”  – që ishte një grup prej afro 200,000 personash në platformën Telegram, ku privatësia e vajzave cenohej dhe denigrohej në mënyrë të tmerrshme, ky grup ishte mbyllur muajin e kaluar.

Për këtë ka reaguar ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e cila e ka mirëpritur këtë arrestim.

“Mirëpres arrestimin e administratorit të grupit më denigrues që ka ekzistuar ndonjëherë ‘Albkings’. Ky grup numëronte rreth 100 mijë përdorues të cilët e shfrytëzonin si platformë për denigrim, shantazh, kërcënim, shpifje, abuzim ndaj vajzave dhe grave. Në këtë grup në vazhdimësi janë shpërndarë fotografi dhe video të vajzave dhe grave, duke përfshirë vajza të mitura”, ka shkruar Haxhiu.

Haxhiu ka thënë se dëmi emocional dhe dhuna psikologjike e shkaktuar nga ky grup duhet dënuar.

“Dëmi emocional dhe dhuna psikologjike e shkaktuar nga ky grup duhet dënuar sikurse edhe kërcënimet e shantazhet, denigrimet apo abuzimet nga këta persona. Uroj që ky rast të vazhdojë të trajtohet me seriozitet pasi që kemi shumë raste që pas ndarjes së paligjshme të fotografive apo videove private, shumë vajza dhe gra kanë bërë vetëvrasje. Secili nga personat duhet të përgjigjet para drejtësisë. E vlerësoj punën e policisë dhe prokurorisë deri më tani”, ka shtuar Haxhiu.

Në këtë grup, përveç publikimit të imazheve të vajzave mbi 18 vjeç pa lejen e tyre, gjinia mashkullore publikonte edhe imazhe gjatë akteve seksuale me to, ku vërehej se në shumicën e rasteve ato filmoheshin pa dijeninë e tyre.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika