Arrestohet i dyshuari për sulmin me granatë në shtëpinë e kryesuesit të Bordit të Trepçës

Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka njoftuar së është arrestuar një person i dyshuar për sulmin me granatë dore në shtëpinë e kryesuesit të Bordit të Trepçës

Policia e Kosovës
Policia e Kosovës

Prokuroria Themelore në Mitrovicë ka bërë të ditur se ka arrestuar një person të dyshuar për sulmin me granatë dore në oborrin e shtëpisë së kryesuesit të Bordit të Trepçës, Bahri Hyseni, i cili ndodhi javën e kaluar.

Pas një hetimi intensiv, personi i dyshuar me iniciale F.B. është ndaluar dhe është i dyshuar për veprën penale “Shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm”.

Kryeprokurori i Prokurorisë së Mitrovicës, Ismet Ujkani, ka konfirmuar lajmin për portalin Dukagjini.

Ndaj personit të dyshuar pritet të paraqitet kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit pranë gjykatës kompetente, përkatësisht për të vendosur nëse ai duhet të mbahet në paraburgim deri në fillimin e procesit gjyqësor.

Shtëpia e kryesuesit të Bordit të Trepçës u sulmua me një mjet shpërthyes mbrëmjen e 30 gushtit.

Hetimi intensiv i prokurorisë dhe bashkëpunimi me policinë çoi në arrestimin e personit të dyshuar.

Megjithëse kanë qenë në shtëpi, sipas Hysenit, nuk ka pasur të lënduar, por vetëm dëme materiale.

Në vendin e ngjarjes, Hyseni ka thënë se kanë shkuar edhe pjesëtarët e policisë.

Për RTV Dukagjinin, zyrtarë nga Policia e Kosovës kanë treguar se janë dy vetura të dëmtuara dhe një pjesë e shtëpisë, derisa janë duke vazhduar hetimet për llojin e mjetit shpërthyes dhe motivet e mundshme.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika