Arrestohet ish-komandant Remin nga Dhomat e Specializuara

Ish komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa i njohur si komandant Remi, është shoqëruar nga pjesëtarët e EULEX-it. Sipas familjarëve të Remit shoqërimi i tij ka të bëjë me ofrimin e dëshmive shtesë pranë Dhomave të Specializuara të Kosovës

Rrustem Mustafa, ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa, është shoqëruar nga Dhomat e Specializuara të Kosovës pak çaste më parë.

Sipas familjarëve të ish-komandant Remit, për RTV Dukagjini kanë thënë se ai është shoqëruar nga EULEX-i, por nuk dihen saktë arsyet, por se dyshojnë se ka të bëjë me dëshmitë shtesë në procesin që po zhvillohet në Hagë ndaj krerëve të UÇK-së.

Dy muaj më parë, Rrrustem Mustafa kishte përfunduar dëshminë e tij në Hagë.

Remi pati thënë se për të ka qenë shumë e rëndë ndjesia të ketë përballë bashkëluftëtarët e tij me akuza të padrejta. Asnjë shpifje ndaj UÇK-së, nuk mund ta zhbëjë katrahurën që shkaktoi politika kriminale e një regjimi kishte deklaruar ai.

Remi është dëshmitari i parë që ka dalë publikisht në gjykimin ndaj Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, pasi të gjithë të tjerët kanë qenë me masa mbrojtëse.

 

Lajmi në përditësim…

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika