Arrestohet ish-kryetarja e Gjykatës Supreme të Malit të Zi

Nën akuza për përfshirje në kontrabandë të drogës nga Kolumbia është arrestuar ish-kryetarja e Gjykatës Supreme malaziase, Vesna Medenica

Ish-kryetarja e Gjykatës Supreme të Malit të Zi, Vesna Medenica

Ish-kryetarja e Gjykatës Supreme të Malit të Zi, Vesna Medenica është arrestuar mbrëmjen e së dielës së 17 prillit në aeroportin e Golubovçit, nën dyshimin se ka kryer dy vepra penale.

Medenica gjatë ditës së sotshme pritet të sillet në Prokurorinë Speciale kompetente, transmeton mediumi malazias Vjesti.

“Medenica është arrestuar pasi ka dorëzuar dokumentet e udhëtimit te policët kufitarë. Ajo e ka kaluar natën në betonin e Qendrës së Sigurisë në Podgoricë’’, ka thënë bashkëbiseduesi nga drejtoria e Policisë për Vjestin.

Ndërsa në shkurt të këtij viti, zyra e Prokurorisë Speciale kishte marrë nga Europol transkriptet lidhur me bisedimet në mes të truprojës së saj dhe të tjerëve. Sipas tyre, ajo përdorte një telefon përmes të cilit kontraktonte kontrabandën e drogës nga Kolumbia, si dhe kontrabandën e cigareve.

Ajo ishte në krye të Gjykatës Supreme për 13 vite, deri në dorëheqjen e saj në fund të vitit 2020.

Sipas autoriteteve malazeze, Medenica dyshohet se ka kryer dy vepra penale, për krijim të organizatës kriminale dhe shpërdorim të pozitës zyrtare.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika