Arrestohet një kritik i Putinit në Moskë

Nacionalisti i linjës së ashpër, i njohur edhe si Igor Strelkov, mund të dënohet me deri në pesë vjet burgim

 Arrestohet një kritik i Putinit në Moskë

Blogeri rus pro luftës, Igor Girkin, i cili e ka kritikuar strategjinë ushtarake të Rusisë në Ukrainë, është arrestuar në Moskë, nën akuzat për ekstremizëm.

Nacionalisti i linjës së ashpër, i njohur edhe si Igor Strelkov, mund të dënohet me deri në pesë vjet burgim.

Gruaja e tij ka thënë se ai është arrestuar të premten në banesën e tij në Moskë.

Ai më pas ka dalë para një gjykate në distriktin Meshçanski në verilindje të Moskës dhe pritet të jetë në paraburgim deri më 18 shtator.

Në kohën kur lufta e Rusisë në Ukrainë pati ngecur disa herë vitin e kaluar, kritikat e Strelkovit ndaj dështimeve të ushtrisë dhe presidentit rus, Vladimir Putin, vetëm sa janë shtuar.

“Ne veçse kemi humbur”, u ka pati thënë ai ndjekësve të tij në rrjetet sociale vitin e kaluar.

Prej nisjes së luftës në Ukrainë, kritikët e konfliktit në Rusi janë përballur me dënime të ashpra.

Si ish-kolonel i Shërbimit Federal të Sigurisë në Rusi, Strelkov ka luajtur rol kyç në aneksimin e Gadishullit ukrainas të Krimesë nga ana e Moskës, më 2014.

Strelkov ka qenë një prej tre burrave të dënuar në mungesë nga një gjykatë holandeze nëntorin e kaluar, për rolin e tij në një sulm me raketë më 2014, që e ka rrëzuar aeroplanin e kompanisë Malaysia Airlines në një zonë konflikti dhe për pasojë patën vdekur 298 personat që kanë qenë në bord.

Në muajin shkurt, hulumtuesit ndërkombëtarë kanë thënë se ka “indikacione të fuqishme” se presidenti rus, Vladimir Putin ka qenë i përfshirë personalisht në këtë incident.

Rusia, në anën tjetër, e ka hedhur poshtë përfshirjen në rrëzim të aeroplanit.

 

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika