Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e pandëshkueshmërisë ka marrë fund

Nënkryetarja e Leposaviqit, Dragana Miletiq, kishte raportuar në Polici se është kërcënuar. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka shkruar se tashmë koha e pandëshkueshmërisë në veri ka marrë fund

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq.

Me anë të një postimi në Facebook, Sveçla ka shkruar se tashmë koha e pandëshkueshmërisë ka marrë fund.

“Krimi dhe kërcënimi nuk kalojnë. Pardje është ndaluar kontrabanda me mallra, dje është konfiskuar vetura në kërkim ndërkombëtar, sot është arrestuar personi që ka kërcënuar nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit, znj. Dragana Miletic. Të gjitha këto në veri të vendit. Koha e pandëshkueshmërisë ka marrë fund”, ka shkruar ai.

Një person me inicialet B.D. është ndaluar të martën e gjashtë qershorit, pasi dyshohet se e ka kanosur nënkryetaren e Leposaviqit, Dragana Miletiq.

Miletiq kishte raportuar në Polici se është kërcënuar.

Ajo kishte kërkuar mbrojtje nga Policia e Kosovës, ndërsa ende nuk është hapur rast, pasi Miletiq rastin sapo e ka raportuar.

Dragana Miletiq është zgjedhur nënkryetare e Asamblesë Komunale në Leposaviq.

Kryetari i ri i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, të enjten e 25 majit ka bërë betimin në fshatin Bistricë, në objektin e shkollës fillore “Kadri Bistrica”.

Prej 29 majit, serbët lokalë në komunat veriore – Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok – janë duke protestuar për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.

Më 29 maj, situata është përshkallëzuar në Zveçan, pas përplasjes së protestuesve serbë me pjesëtarë të KFOR-it.

Për pasojë janë plagosur 30 pjesëtarë të forcës paqeruajtëse dhe 52 serbë.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika