Arsenali kalon katër pikë përpara në vendin e katërt

Arsenal-i ka mundur Leeds United-in me rezultat 2-1

Leeds United  ka pësuar disfatë në Londrën Veriore pasi ata nuk ishin në gjendje të rikuperoheshin nga një fillim katastrofik kundër Arsenalit, pavarësisht ndeshjes luftarake në pjesën e dytë që u ofroi atyre shpresë për të marrë diçka nga loja.

Skuadra e Jesse Marsch filloi në fillimin më të keq të mundshëm, duke pësuar humbje brenda vetëm pesë minutave të lojës. Eddie Nketiah ishte golashënuesi teksa goditi Illan Meslier kur portieri kishte topin dhe duke e bërë këtë, devijoi atë në pjesën e pasme të rrjetës për të hapur rezultatin.

Vetëm pesë minuta më vonë, vendasit dyfishuan epërsinë. Bukayo Saka u lirua nga krahu i majtë dhe pati kohë të zgjidhte Nketiah në mesin e zonës.

Topçinjtë vazhduan të dominojnë lojën dhe u afruan duke zgjeruar epërsinë e tyre përmes Saka, por Meslier bëri një pritje të fortë për të mohuar sulmuesin.

Më pas, Leeds u reduktua në 10 lojtarë, ndërsa fillimi i tyre i zjarrtë i lojës në pjesën e dytë, vazhdoi. Pas një kontrolli në VAR, Luke Ayling iu dha një karton i kuq direkt për një faull ndaj Gabriel Martinelli.

Pas shkarkimit në vend të Joe Gelhardt hyri Pascal Struijk.

Disa minuta para bilbilit të pjesës së parë, Diego Llorente krijoi një largim të shkëlqyer akrobatik për të ndaluar topin të kalonte mbi vijë, nga gjuajtja e lirë e devijuar e Martin Odegaard.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika