Arsyeja pse vizitorët olimpikë duhet të qëndrojnë në periferi të Parisit këtë verë

Në Paris mund të gjeni dhoma me qira në Airbnb nga vetëm 35 € në natë, do keni mundësinë të shikoni Parisin përrallor dhe jo vetëm Lojërat Olimpike

Periferitë e Parisit ofrojnë një alternativë freskuese për kryeqytetin, për ata që udhëtojnë në Francë për Lojërat Olimpike këtë korrik.

Imagjinoni sikur po qëndroni në një shkollë kalërimi të quajtur Haras de la Clairière, e cila jep dhoma me qira në Airbnb nga vetëm 35 € në natë. Ju jeni një nga 2.3 milionë njerëz që kanë blerë të paktën një biletë për një ngjarje olimpike.

Le Haras de la Clairière është 60 km në perëndim të Parisit dhe është shumë afër për në Kullën Eiffel (40 minuta me tren nga stacioni lokal i Gazeran në Gare Montparnasse, plus 15 minuta në metro), është i dobishëm për Ngjarjet olimpike që zhvillohen në perëndim të Parisit si çiklizmi në Vélodrome në Saint-Quentin-en-Yvelines, ngjarjet e kalërimit në parkun e Pallatit të Versajës ose çiklizmi në mal në Élancourt.

Në ditët kur nuk keni bileta olimpike, ju mund të endeni nën hijen e lisave të lartë të pyllit të Rambujesë, i cili është më i madh se vetë Parisi, të rreshtoheni përtej liqenit përballë kalasë së Rambujesë ose madje të vizitoni një të 18-të. Fermë model shekulli.

Transporti publik është i shkëlqyer. Është një rrjet i dendur me 390 stacione treni jashtë vetë Parisit. Transporti publik francez është shumë i subvencionuar, kështu që edhe pse çmimet e biletave janë rritur gjatë Lojërave, një biletë “Origjina-Destinacioni” për të shkuar kudo në rajonin e Parisit do të kushtojë ende vetëm 6 € (ose 48 € për 10). Kjo do të thotë që ju mund të udhëtoni, të themi, 70 km në jug nga Notre Dame në qytetin e Fontainebleau – ku ka një kala të jashtëzakonshme në mes të një pylli edhe më të madh – për çmimin e një kafeneje./ raportoi BBC.

Një tjetër opsion është Versaja, vetëm 15 minuta me tren në qendër të Parisit. Këtu, si dhe pallati, kopshtet dhe fshati i lodrave të Marie-Antoinette, ju keni një teatër opere brenda vetë pallatit dhe, përballë saj, akademinë e kuajve të mbretit, ku teatri francez Bartabas jep shfaqje. Dhe pikërisht përballë pallatit është Petit Bouillon Versailles. Ringjallja e bujonëve, restoranteve të lira, tradicionale, pioniere në shekullin e 19-të, është fenomeni i restoranteve franceze të momentit – dhe ky është një shembull i denjë.

Parisi ka kaq shumë për të parë, aq shumë për të zbuluar. Dhe tani, më shumë se kurrë, është koha.

Të fundit nga rubrika