Artet marciale futen në programet trajnuese dhe arsimore në FSK

Artet marciale gjatë këtij viti do të integrohen në programet e përhershme trajnuese dhe arsimore në Forcën e Sigurisë së Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Federata e Xhudos kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi, synimi i të cilit është integrimi i arteve marciale në programet trajnuese të FSK-së.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se përmes këtij programi, pos që investohet në përgatitjen e oficerëve e ushtarakëve, angazhohen edhe xhudistët kosovarë në institucione të sigurisë.

Po ashtu, ky qëllim është krahas programit “Kosova, shtet i xhudos’’ i cili do të fillojë të zbatohet këtë viti, si pjesë e trajnimeve formale të nivelit bazik.

“Qëllimi i këtij koncepti është në ngritjen e kapaciteteve profesionale të FSK-së, ashtu që në kuadër të investimit në arsimimin dhe trajnimin e ushtarëve në fushën operacionale, përmes angazhimit të xhudistëve tashmë të mirënjohur ndërkombëtarisht, të aftësohen ushtarakët tanë edhe në aplikimin e arteve marciale, si metodë për vetëmbrojtje, neutralizim të kundërshtarit, por dhe nxitje të shpirtit garues ndërmjet ushtarëve”, thuhet ndër të tjera.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika