Arteta: Arsenali mund të rindezë rivalitetin e ashpër të Manchester United në garën për titullin e Premierligës

Mikel Arteta e ka transformuar Arsenalin në pretendentët legjitim për titullin PL, por me të dyja anët e fushës së Mançesterit, a kanë mjaftueshëm Topçinjtë për të ofruar sa për të shmangur konkurrencën?

Perfeksioni nuk ekziston në qarqet e Premier League, por nëse do të ekzistonte, do të dukej diçka si futbolli që Arsenali po prodhon këtë sezon.

Topçinjtë janë një palë që shikojnë drejt shtëpisë kur janë larg nga ajo. Ata balancojnë në mënyrë delikate rininë me përvojën. Ata nxisin rezultate me dhunti dhe klas, por gjithashtu mund të arrijnë fitore të shëmtuara, konsideroni fitoren e tyre 1-0 ndaj Leeds në tetor si testament.

Suksesi i Arsenalit nuk është i papritur, është metodik. Është kultivuar me kalimin e kohës, e rafinuar në detaje nga një praktikues, standardet e të cilit janë pa pushim të larta dhe metodat e të cilit janë sa të detajuara aq edhe të sakta.

Projekti afatgjatë i Mikel Artetës ka nisur të japë fryte, shkruan Sky Sports.

Arsenali, ndoshta me vonesë, ka kaluar Manchester Cityn si favorit për kurorën e Premierligës këtë sezon, por Arteta nuk ngushëllon në vlerësimet e bastëshkruesve. Nuk i lë asgjë rastësisë, asnjë gur pa lëvizur.

Ashtu si çdo trajner i arsyetuar, ai e mat përparimin me pika referimi të prekshme – të tilla si një dyshe në ligën e parë ndaj kundërshtarit të vjetër Tottenham për herë të parë që nga 2013-14.

Ose avantazhin prej pesë pikësh që ata aktualisht mbajnë ndaj rivalëve më të afërt, Man City.

Ose akoma më bindëse, gjithsej pikët e tyre mbresëlënëse (47 nga 18 të luajtura) – më së shumti që kanë grumbulluar në këtë fazë të një sezoni të ligës, ndoshta më të arriturat ndonjëherë. Madje, ata po kalojnë edhe ‘Të pathyeshmit’ e Arsenalit nga 2003-04.

Se si arriti Arsenali deri këtu, Artreta thotë që përmisimi i ekipit ishte në plan të parë.

“Plani ishte gjithmonë të përmirësoheshim dhe të përmirësoheshim shpejt, por realiteti është ndryshe”, filloi Arteta…”Isha me fat sepse kam pasur mbështetjen që më duhej në çdo moment. Kemi pasur vështirësi që nuk i kam planifikuar kurrë, si me Covid-in. Na duhej kohë për të evoluar ekipin, për të evoluar skuadrën – ishte në një fazë që kishte nevojë për përmirësime të mëdha. Tani jemi në një pozitë shumë më të mirë.”

Pozicioni të cilit i referohet spanjolli është në krye të tabelës. Nëse ata do të qëndronin deri më 28 maj, Arsenali do të ngrinte trofeun e parë në Premier League në 19 vjet.

“Kërkesat që klubi u bën lojtarëve të tij i bëjnë ata të uritur”, vazhdoi Arteta, duke u siguruar që të përçojë edhe përulësinë në fjalinë pasuese. “Asgjë nuk është fituar ende, është shumë herët, por mbështetësit e asimilojnë atë zjarr dhe dëshirë – besimi është shumë i lidhur me këtë. Kjo duhet të jetë atje në këtë nivel”.

Vetë Arteta është i fiksuar pas përmirësimit gjë që është e kuptueshme nëse merret parasysh rrugëtimin e tij. Duke punuar nën Pep Guardiolën te Man City, ai fitoi dy tituj të Premierligës, një Kupë FA dhe dy kupa të ligës. Eci përpara disa vite, pastaj disa të tjera, dhe mbrojtësi i Pep tani qëndron si kërcënimi më i besueshëm për titullin e pestë të Cityt në gjashtë sezone.

Arteta nuk do të tërhiqej nga ironia e uzurpimit të ish-edukatorit të tij, por megjithatë po shijon betejën që po shfaqet midis anës së kuqe të veriut të Londrës dhe qiellit blu të Mançesterit.

“Është e çuditshme,” tha ai. “Ne kemi punuar së bashku për shumë vite. Ne kemi përvoja të jashtëzakonshme së bashku. Ne kemi një marrëdhënie shumë të veçantë dhe kur përballesh me një person të tillë është gjithmonë e çuditshme. Por e dija, ditën kur mora vendimin [të largohesha nga Manchester City dhe t’i bashkohem Arsenalit. ], kështu do të ishte.”

Ndërkohë që shpirti i torturuar i Guardiolës është i zënë duke u përpjekur për të arritur përsosmërinë, Arteta ka bërë të kundërtën. Ai ka ndezur një zjarr nën lojtarët e tij. ADN-ja e Arsenalit, aq e njohur në ekipe gjatë epokës së Arsene Wenger, më në fund është rikthyer. Futbolli është i lehtë për syrin, ndonjëherë elektrik, por më e rëndësishmja është i paracaktuar për të fituar.

Takimi i së dielës me Unitedin e Erik ten Hag, pra, ka mbërritur në një moment interesant.

“Ne kemi marrë mësime të mëdha. Ju duhet të kuptoni se pengesat kanë një kontekst të caktuar – disa gjëra ne mund t’i kontrollonim, disa gjëra ishin jashtë kontrollit tonë. Ne kemi përgjegjësi të mësojmë nga gabimet. Është e vërtetë që ekipi ka mësuar t’i përballojë ato momente të vështira në një mënyrë shumë efikase. Është diçka që është e rëndësishme. Ka momente ku bie shi, erë, fusha nuk është e mirë dhe ne luajmë tre ditë më parë. Por ju keni për të fituar ende në atë kontekst. Pra, të fitosh në çdo rrethanë është ajo që duhet të ketë një skuadër e madhe. Nuk mund të fitosh në të njëjtën mënyrë çdo tre ditë, është e pamundur. Ka të bëjë me gjetjen e një mënyre – ajo që shkakton atë moment për të të kapërcyer vijën dhe për të fituar një ndeshje futbolli”, thotë ai.

Ky sezon ka qenë i mbushur plot me momente të ndryshimeve të momentit. Disa në avantazh të Arsenalit. Ashtu si United filloi të shfaqte gjuajtje jeshile të rikuperimit, duke rrëmbyer një fitore kundër rivalëve Man City të shtunën e kaluar, mesfushori i tyre yll Casemiro ndëshkohet për një faull ndaj Wilfried Zaha në një përballje të mesjavës kundër Crystal Palace – duke e përjashtuar atë nga udhëtimi i United në Emirates. Mungesa e brazilianit mund t’i japë Arsenalit një avantazh konkurrues.

Arteta përfundoi duke ofruar mendimet e tij për të sapoardhurin e Arsenalit, Leandro Trossard, i cili shpreson se mund të ndihmojë në ngritjen e titullit.

“Ai është një lojtar që na jep shumë shkathtësi dhe cilësi në të tretën e fundit. Ai e njeh ligën. Ai ishte i disponueshëm. dhe ai donte të vinte – ai ishte i dëshpëruar për të ardhur. Ne i mirëpresim ata lloj lojtarësh në klub. Ai kishte një buzëqeshje në fytyrën e tij dhe besonte se ishte momenti i duhur që ai të lëvizte. Ishte bërë shumë bukur, mes lojtarit, agjentit dhe klubit. Më pëlqen shumë procesi dhe rezultati në fund, natyrisht. Ai është gati dhe do të jetë i disponueshëm të dielën. Jam shumë i lumtur”.

Pyetja mbetet, a do të vazhdojë Arteta të fërkojë duart së bashku të dielën në mbrëmje, apo ringjallja e United do të jetë shumë e madhe për t’u përballuar?

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika