Asgjësohen 300 kilogramë mish me afat të skaduar në Skënderaj

Komuna e Skënderajt ka njoftuar se në bashkëpunim me policinë e Kosovës, kanë asgjësuar 300 kilogramë mish të prishur të cilët nuk kishin dokument të deklarimit.

Kjo ngjarje ka ndodhur mbrëmjen e së dielës, dhe, sipas njoftimit të Komunës, Policia e Kosovës ka njoftuar Drejtorinë e Inspekcionit të Komunës dhe Prokurorinë, të cilët kanë marrë veprimet e duhura ndaj personit përgjegjës.

“Sasia e mishit është asgjësuar dhe groposur sipas procedurave të kërkuara, nga Kompania “Uniteti”, thuhet në komunikatën e Komunës së Skënderajt.

Në lidhje me këtë rast ka reaguar edhe kryetari i komunës Fadil Nura, i cili ka thënë se shëndeti publik dhe jeta e qytetarëve janë parësore për të dhe se për rastet e ngjashme si kjo, do të ketë zero tolerancë.

“Dhe derisa janë të tilla, do të godasim me forcën e ligjit kudo që ka veprime të paligjshme në tregti, veçmas në rastet kur hasen në shitje të gjerave ushqimore me afat të skaduar”, ka thënë kryetari i Komunës së Skënderajt.

Tutje, Nura u ka bërë thirrje qytetarëve që për çdo parregullsi të ngjashme, ta lajmërojnë menjëherë inspektoratin e Komunës.

Rast i ngjashëm, por, me sasi shumë më të mëdha  prej 36 mijë kilogram mish pa afat,  ishin konfiskuar dhe asgjësuar në një depo të kompanisë tregtare “Elkos Group”, më 15 mars të këtij viti, në qytetin e Pejës.

Për rastin në fjalë, ishin arrestuar menaxheri kryesor i “Elkos Group” A.H., dhe zëvendës-menaxheri i depos A.A.

Përmes një njoftimi në Facebook, kompania “Elkos Group”, ishte arsyetuar se “menaxhmenti ka qenë duke e përgatitur kërkesën për asgjësim malli në ATK dhe AUV, ku në këtë drejtim ka pasur lëshime”.

Sipas tyre, sasia e mishit pa afat, nuk kishte për synim shpërndarjen në treg.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika