Asnjë progres që nga vdekja e George Floyd

Oficerët e Policisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) vazhdojnë të vrasin njerëz në mënyrë alarmante.

Forcat e Zbatimit të Ligjit në SHBA kanë vrarë 249 njerëz që nga 24 marsi i vitit të kaluar, mesatarisht rreth tre vdekje në ditë, sipas Mapping Police Violence, një grup kërkimor jofitimprurës. Të dhënat, thonë ekspertët, sugjerojnë se në gati dy vjet që nga vrasja e George Floyd, SHBA-të kanë bërë pak përparim në parandalimin e vrasjeve nga ana e policisë.

Që nga viti 2013, policia ka vrarë 1 mijë e 100 njerëz. Organizata “Mapping Police Violence” gjurmon vdekjet e regjistruara nga policia duke përfshirë këtu edhe rastet ku viktimat u qëlluan, u rrahën apo u vranë.

Këtë javë, presidenti i SHBA-ve, Joe Biden lëshoi një propozim buxheti prej 30 miliardë dollarë në përpjekjet e parandalimit të krimit dhe zbatimit të ligjeve. Një propozim i tillë ka shkaktuar kritika të menjëhershme nga grupet e drejtësisë racore.

“Presidenti, së bashku me shumicën dërrmuese të amerikanëve, e di se ne mund dhe duhet të kemi një sistem të drejtësisë penale që mbron sigurinë publike dhe mbështet idealet tona themelore të trajtimit të barabartë sipas ligjit”, ka thënë Michael Gwin, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë.

Washington Post kishte raportuar tendenca të ngjashme, duke zbuluar që viti 2021 kishte thyer rekordin për të shtëna fatale qëkur organizata kishte filluar hulumtimet më 2015.

“Të investosh më shumë në një sistem që të gjithë e dimë se është i prishur është me të vërtetë një shuplakë për të gjithë ata që marshuan në verën e vitit 2020”, tha Chris Harris, drejtor i politikës në Koalicionin e Drejtësisë Austin, në Teksas.

46 vjeçari, George Floyd, ishte një burrë me ngjyrë i vrarë në Minesota nga zyrtari policor, Derek Chauvin, pasi që i kishte vu gjurin në qafë duke bërë të ngulfatë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika