Aspirina

Aspirina përdoret për të trajtuar dhimbjen dhe për të ulur temperaturën ose inflamacionin. Ndonjëherë përdoret për të trajtuar ose parandaluar sulmet në zemër , goditjet në tru dhe dhimbjet e gjoksit ( angina )

Marrja e aspirinës çdo ditë mund të ulë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru, por marrja e përditshme e aspirinës nuk është për të gjithë

Marrja e këtij ilaçi varet nga mosha, shëndeti i përgjithshëm, historia e sëmundjeve të zemrës dhe rreziku për të pasur një atak në zemër ose goditje në tru në të ardhmen.

A duhet të merrni aspirinë çdo ditë?

Mos filloni të merrni një aspirinë të përditshme pa folur me mjekun tuaj më parë. Ndërsa marrja e një ose dy aspirinave është e sigurt për shumicën e të rriturve për t’u përdorur për dhimbje koke, dhimbje trupi ose ethe, përdorimi i përditshëm i aspirinës mund të ketë efekte anësore serioze, duke përfshirë gjakderdhje gastrointestinale.

Nëse jeni midis moshës 60 dhe 69 vjeç, merrni parasysh të flisni me mjekun tuaj për terapinë e përditshme me aspirinë dhe se si mund të ndikojë tek ju.

Terapia ditore e aspirinës me dozë të ulët mund të rekomandohet për parandalimin parësor të sulmit në zemër ose goditjes në tru nëse jeni midis moshës 40 dhe 59 vjeç dhe jeni në rrezik të lartë për të pasur një atak në zemër ose goditje për herë të parë brenda 10 viteve të ardhshme.

Cila është doza e duhur e aspirinës?

Doza të ulëta të aspirinës të tilla si 75 deri në 100 miligramë (mg), por më së shpeshti 81 mg mund të jenë efektive në parandalimin e sulmit në zemër ose goditjes në tru.

Çfarë ndodh nëse ndaloni marrjen e aspirinë çdo ditë?

Nëse keni pasur një sulm në zemër ose një stent të vendosur në një ose më shumë nga arteriet e zemrës, është e rëndësishme të vazhdoni të merrni aspirinë çdo ditë dhe çdo medikament për hollimin e gjakut pikërisht siç udhëzohet nga mjeku. Ndalimi i terapisë ditore me aspirinë mund të ketë një efekt rikuperues që mund të shkaktojë një mpiksje gjaku dhe të çojë në një atak në zemër.

Si duhet ta ruaj apo asgjësoj këtë ilaç?

Mbajeni këtë medikament në enën e tij origjinale, të mbyllur mirë dhe jashtë mundësive të fëmijëve.

Ruajeni në temperaturën e dhomës dhe larg nxehtësisë dhe lagështirës së tepërt (jo në banjë).

Hidhni çdo tabletë që ka erë të fortë uthull.

Është e rëndësishme që të gjitha barnat të mbahen jashtë shikimit dhe të arritshmërisë së fëmijëve, sepse shumë kontejnerë (të tillë si kutitë javore të pilulave dhe ato që përmbajnë pika për sytë, kremrat, arna dhe inhalatorët) nuk janë të papërshkueshëm nga rrjedhjet. Fëmijët e vegjël, të cilët mund të hapen lehtësisht ato. Për t’i mbrojtur ata nga helmimi, përdorni gjithmonë kapakë sigurie dhe vendosini menjëherë barnat në një vend të sigurt, në një vend të lartë dhe jashtë shikimit dhe arritjes së tyre.

Efektet anësore të aspirinës

Merrni ndihmë mjekësore urgjente nëse keni shenja të një reaksioni alergjik ndaj aspirinës : koshere; frymëmarrje e vështirë; ënjtje e fytyrës, buzëve, gjuhës ose fytit tuaj.

Aspirina mund të shkaktojë efekte anësore serioze. Ndaloni përdorimin e këtij ilaçi dhe telefononi menjëherë mjekun tuaj nëse keni:

  • zhurmë në veshët tuaj, konfuzion, halucinacione, frymëmarrje të shpejtë, konvulsione (konvulsione);
  • nauze të forta, të vjella ose dhimbje stomaku;
  • jashtëqitje të përgjakshme ose të ftohta, kollitje me gjak ose të vjella që duken si llum kafeje;
  • ethe që zgjat më shumë se 3 ditë; ose
  • ënjtje ose dhimbje që zgjat më shumë se 10 ditë.

Efektet anësore të zakonshme të aspirinës mund të përfshijnë:

  • stomak i mërzitur;
  • urth;
  • përgjumje; ose
  • dhimbje koke e lehtë.

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika