AstraZeneca e pranon për herë të parë në gjyq se vaksina e saj COVID shkakton mpiksjen fatale të gjakut në vena

AstraZeneca po kundërshton pretendimet, por ka pranuar, në një dokument ligjor të dorëzuar në Gjykatën e Lartë në shkurt, se vaksina e saj Covid “mund, në raste shumë të rralla, të shkaktojë TTS”

AstraZeneca ka pranuar për herë të parë në dokumentet gjyqësore se vaksina e saj Covid mund të shkaktojë një efekt anësor të rrallë, në një kthesë të dukshme që mund të hapë rrugën për një pagesë ligjore prej shumë milionash.

Gjigandi farmaceutik është paditur në një padi grupore për pretendimet se vaksina e tij, e zhvilluar me Universitetin e Oksfordit, shkaktoi vdekje dhe lëndime të rënda në dhjetëra raste.

Siç raporton e përditshmja britanike, Telegraph, avokatët argumentojnë se vaksina prodhoi një efekt anësor i cili ka pasur një efekt shkatërrues në një numër të vogël familjesh.

Rasti i parë u paraqit vitin e kaluar nga Jamie Scott, baba i dy fëmijëve, i cili mbeti me një dëmtim të përhershëm të trurit pasi zhvilloi një mpiksje gjaku dhe një gjakderdhje në tru që e ka penguar atë të punonte pasi mori vaksinën në prill 2021.

Spitali e thirri gruan e tij tre herë për t’i thënë se burri i saj do të vdiste.

AstraZeneca po kundërshton pretendimet, por ka pranuar, në një dokument ligjor të dorëzuar në Gjykatën e Lartë në shkurt, se vaksina e saj Covid “mund, në raste shumë të rralla, të shkaktojë TTS”.

TTS – që nënkupton trombozën me sindromën e trombocitopenisë – shkakton mpiksjen e gjakut dhe një numër të ulët të trombociteve në gjak.

Pesëdhjetë e një çështje janë depozituar në Gjykatën e Lartë, me viktima dhe të afërm të pikëlluar që kërkojnë dëmshpërblim që vlerësohet të jetë deri në 100 milionë funte.

Pranimi i AstraZeneca – i bërë në një mbrojtje ligjore ndaj pretendimit të Gjykatës së Lartë të z. Scott – pason përplasjet e forta ligjore.

Mund të çojë në pagesa nëse firma e barnave pranon se vaksina ishte shkaku i sëmundjes së rëndë dhe vdekjes në raste specifike ligjore.

Qeveria Britanike është zotuar të sigurojë faturat ligjore të AstraZeneca.

Kosova gjatë vitit 2021 kishte pranuar vaksina nga kompania AstraZeneca, 182.900 doza sosh sipas Ministrisë së Shëndetësisë atëkohë.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika