Athina ka mohuar deklaratën e Albin Kurtit se Greqia është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pati ngritur shpresat se Greqia po afrohet në rrugën e njohjes së pavarësisë së Kosovës, duke shpërndarë disa deklarata të fuqishme në këtë drejtim. Megjithatë, Kurti ka theksuar se Greqia është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe ka treguar disa veprime të përbashkëta diplomatike që kanë ndodhur. Mirëpo, qeveria greke ka insistuar se pozicioni i tyre është i pandryshuar në këtë çështje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Greqia është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës, duke bërë lëvizjen e parë në këtë drejtim në mesin e pesë shteteve anëtare të BE-së që nuk e njohin, por Athina zyrtare ka thënë për EURACTIV se asgjë nuk ka ndryshuar në lidhje me këtë çështje.

Greqia, Sllovakia, Rumania, Spanja dhe Qipro nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, të shpallur në vitin 2008 pas luftës së viteve 1998-1999 me Serbinë.

Duke folur në televizionin polak të dielën, Kurti tha: “Ne kemi punuar shumë në aspektin diplomatik që ata t’i bashkohen shumicës së vendeve të BE-së. Greqia është në ballë të këtyre vendeve, e cila është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës. Këtë e tregon edhe statusi i zyrës sonë në Athinë”.

Greqia ka një Zyrë Ndërlidhëse të akredituar nga UNMIK-u në Prishtinë dhe një Zyrë për Çështje Ekonomike dhe Tregtare të Kosovës.

Athina njeh gjithashtu pasaportat e lëshuara nga Kosova.

Por, i pyetur në lidhje me deklaratën e Kurtit, një burim i qeverisë greke komentoi se “qëndrimi grek ka mbetur i pandryshuar”.

Prej disa muajsh raportohet se Greqia mund të jetë e para që do ta njohë Kosovën. Në mars të këtij viti, ministri i Jashtëm i atëhershëm grek, Nikos Dendias, vizitoi Kosovën për të gjashtën herë, duke u takuar me presidenten Vjosa Osmani.

Në një deklaratë, kryeministri Kurti vlerësoi përkushtimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për liberalizimin e vizave dhe integrimin euroatlantik të Kosovës.

Megjithatë, kur Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, organin e të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, hapi i parë i procesit të aplikimit mori 33 nga 46 vota pro, me Greqinë abstenuese nga votimi.

Në intervistën e tij për mediat polake, Kurti tha se Kosova i përmbush vlerat, standardet dhe parimet e bllokut dhe se “na duhet ndihma e vendeve që na kanë njohur për t’u njohur nga vendet që nuk na njohin”.

Thashethemet kanë qarkulluar prej disa muajsh se Greqia mund të jetë e para që do ta njohë Kosovën. Në mars të këtij viti, ministri i Jashtëm i atëhershëm grek, Nikos Dendias, vizitoi Kosovën për të gjashtën herë, duke u takuar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Në një deklaratë, kreu i shtetit vlerësoi përkushtimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për liberalizimin e vizave dhe integrimin euroatlantik në Kosovë.

“Në takim u trajtuan edhe marrëdhëniet Kosovë-Greqi, për të cilat presidentja Osmani tregoi gatishmëri për të forcuar marrëdhëniet e mëtejshme dypalëshe”, thuhet në njoftimin e atëhershëm të Presidencës së Kosovës.

Por, ditë më vonë, gjatë një vizite në Serbi, presidentja greke, Katerina Sakellaropoulou, tha se asgjë nuk do të ndryshojë.

“Gjithmonë ka presion në nivel diplomatik, por kjo nuk ka ndikuar në pozicionin tonë; ne kemi qëndrueshmëri në politikë”, ka thënë Sakellaropoulou pas takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

Kurti tha se kjo është 22 nga 27 vendet anëtare të BE-së, 26 nga 30 vendet e NATO-s dhe 34 nga 46 vendet e Këshillit të Evropës, që i nënshtrohen aspiratave për t’u anëtarësuar në organizata të tjera ndërkombëtare.

“Përfshirja jonë në BE nuk i shërben vetëm interesit dhe mirëqenies sonë, sepse edhe ne duam të kontribuojmë. Bashkimi Evropian është projekti më i rëndësishëm historik dhe politik për paqe dhe prosperitet që nga Lufta e Dytë Botërore”, ka shtuar ai.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika