ATK: Ende nuk është hapur aplikimi për 100 euro, Ministria e Financave vendos për të

ATK, ka hedhur poshtë raportimet se është hapur aplikimi për masën e 100 eurove. Ata kanë thënë se janë duke punuar në sistem, por sipas tyre ditën e hapjes së aplikimit për këtë masë, e vendos Ministria e Financave

Administrata Tatimore e Kosovës - ATK

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), nuk ka dhënë ndonjë datë se kur do të hapet aplikimi që qytetarëve u mundëson përfitimin e 100 eurove.

Për RTV DUKAGJININ, nga ky institucion, kanë konfirmuar se, janë duke e përgatitur dizajnimin e sistemit, dhe se janë duke punuar edhe në aplikacion. Por, sipas tyre, ditën e hapjes së aplikimit e vendos Ministria e Financave e jo ata.

Nga ATK-ja kanë bërë të ditur se, deri në fund të ditës, ata do të jenë gati, por, kanë ripotencuar se është Ministria e Financave ajo që vendos se kur do të kenë mundësi qytetarët të aplikojnë për 100 eurot e tyre.

Më 12 prill të këtij viti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte njoftuar se, për muajin prill do të ndahen nga 100 euro, për studentët, pensionistët si dhe për punëtorët e sektorit privat dhe publik.

Kurti, po ashtu, kishte deklaruar se, për pensionistët dhe punëtorët e sektorit publik, shtesa prej 100 euro për muajin prill mund të ekzekutohet menjëherë, ndërkaq për punëtorët e sektorit privat dhe studentët, nevojitet që të hapet procesi i aplikimit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika