ATK: Ende nuk është hapur aplikimi për 100 euro, Ministria e Financave vendos për të

ATK, ka hedhur poshtë raportimet se është hapur aplikimi për masën e 100 eurove. Ata kanë thënë se janë duke punuar në sistem, por sipas tyre ditën e hapjes së aplikimit për këtë masë, e vendos Ministria e Financave

Administrata Tatimore e Kosovës - ATK

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), nuk ka dhënë ndonjë datë se kur do të hapet aplikimi që qytetarëve u mundëson përfitimin e 100 eurove.

Për RTV DUKAGJININ, nga ky institucion, kanë konfirmuar se, janë duke e përgatitur dizajnimin e sistemit, dhe se janë duke punuar edhe në aplikacion. Por, sipas tyre, ditën e hapjes së aplikimit e vendos Ministria e Financave e jo ata.

Nga ATK-ja kanë bërë të ditur se, deri në fund të ditës, ata do të jenë gati, por, kanë ripotencuar se është Ministria e Financave ajo që vendos se kur do të kenë mundësi qytetarët të aplikojnë për 100 eurot e tyre.

Më 12 prill të këtij viti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte njoftuar se, për muajin prill do të ndahen nga 100 euro, për studentët, pensionistët si dhe për punëtorët e sektorit privat dhe publik.

Kurti, po ashtu, kishte deklaruar se, për pensionistët dhe punëtorët e sektorit publik, shtesa prej 100 euro për muajin prill mund të ekzekutohet menjëherë, ndërkaq për punëtorët e sektorit privat dhe studentët, nevojitet që të hapet procesi i aplikimit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika