Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit Ballkanik

Atletët veteranë të Kosovës do të marrin pjesë në Kampionatin Ballkanik me të drejta të barabartë si të gjitha shtetet e tjera

Kaftanzoglio Stadium

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve Veteranë.

Ky kampionat që do të fillojë me 23 shtator dhe do të zgjasë deri më 25 shtator, do të jetë ndryshe për përfaqësuesit e Republikës së Kosovës, pasi në këtë kampionat veteranët e Kosovës do të marrin pjesë me të drejta të barabarta sikur shtet e tjera, kjo vije pas votimit në kuvendin e Përgjithshëm (Balkan Master Athletic Association General Assambly) me 19 vota pro dhe 9 kundër.

Kryetari i Shoqatës së Atletëve Veteranë të Kosovës, Driton Haliti, për portalin Dukagjni ka komentuar këtë vendim.

“Ishte një vendim befasues, pasi nuk e kemi pritur”.

Haliti shtoi se ky vendim erdhi vetëm me ndihmën e shteteve mike të Kosovës, që atletët veteranë të marrin pjesë me drejta të barabarta sikur garuesit e tjerë në Kampionatin Ballkanik.

“Kjo ndodhi vetëm me ndihmën e disa shteteve mike. U votua që Kosova të garojë nesër me të drejta të barabarta me shtetet e tjera”, ka shtuar Haliti.

Me këtë, Kosova mund të marrë pjesë edhe në garat që mbahen në shtete që nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës.

Haliti tha se me këtë “garuesit që do të fitojnë do të stolisen me medalje dhe diploma sikur shtetet tjera dhe nuk do të mbesin jashtë garave (out of competition)”.

Ndërsa, befasia më e madhe e këtij vendimi që Kosova të përfaqësohet me të drejta të barabarta, sipas Halitit, është se “Greqia dhe Bullgaria kanë votuar pro, e që në Kuvendin e fundit në vitin 2021 të mbajtur në Kore, këto dy shtet kishin votuar kundër.”

Në këtë kampionat, Kosova do të përfaqësohet me rreth 26 garues.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika