“Aty ku shtypet punëtori, s’ka shtet as liri”

Me rastin e 1 Majit, Ditës së Punëtorëve, do të protestohet në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë

Protesta do të mbahet në sheshin “Zahir Pajaziti”, duke filluar nga ora 12:00.

Kjo është bërë e ditur përmes një postimi në rrjetin social Facebook, nga “Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist”.

“Përgatitjet e fundit për protestën e 1 majit. Nesër, punëtore/ë, të papuna/ë, studente/ë,  pensioniste/ë, bashkohemi e qëndrojmë bashkë kundër patriarkatit hetero-seksist, kapitalist, racist, ksenofob e transfob dhe ritheksojmë se ndryshimet rrënjësore e çlirimi i përket klasës punëtore”, thuhet në njoftim.

1 Maji si manifestim, lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës.

Kjo ditë, iu referohet protestave të punëtorëve, për orar të punës 8 orë, për pagë mesatare të garantuar, për pajisje mbrojtëse në vendin e punës.

Kërkesa e parë publike ishte paraqitur në Australi gjatë vitit 1856 nën parullën ”8 orë punë, 8 orë dëfrim e 8 orë gjumë”.

Kremtimi i 1 Majit lidhet ngushtë me protestat e përgjithshme e të përgjakshme të dhjetëra mijëra punëtorëve të fabrikave të Çikagos në SHBA, më 1 maj 1886.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika